• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’de Amerikan provokasyonuna dikkat!

İdlib’de Amerikan provokasyonuna dikkat!

13.09.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 13.09.2018,00:02

Güvenlik ve terör uzmanı emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, İdlib ekseninde yaşanan son gelişmeleri Yeni Asır'a değerlendirdi.
Rusya ve Esed rejiminin burada terörle mücadele adı altında, hakimiyeti sağlamaya çalıştığını ifade eden Başbuğ, "Hastaneleri okulları vuruyorlar, bunun neresi terörle mücadele. Amaç, burayı ele geçirdikten sonra Türkiye'nin Afrin ve El- Bab'ın kapısına dayanmak" dedi.

CASUS YUVASI

"Türkiye'nin 12 bölgede kurduğu gözlem noktalarındaki askerlerine yapılacak saldırıya anında cevap veririz. O yüzden Rusya ve Esed rejimi o noktalara değmeden iş yapmaya çalışıyor ama en son bilgi çatışmaların, o karakolların 2 kilometre yakınına kadar geldiği yönünde" diyen Başbuğ, şöyle devam etti:

"İdlib bir casus yuvası haline geldi. ABD'nin bölgede birçok ajanı var. Bu aşamada bizim gözlem noktalarımıza ABD'nin ajanları tarafından yapılacak ve Rusya ile Esed'in üzerine yıkılacak bir saldırı her şeyi değiştirir, ortalık bir anda karışır. O yüzden Amerikan provokasyonlarına dikkat edilmeli."

'EKSEN DEĞİŞTİRMEDİK'

Türkiye'nin Suriye'de önce Rusya ile yakınlaştığı, İdlib sorunu ile birlikte şimdi de Rusya'dan uzaklaşıp ABD eksenine kaydığı yönündeki haber ve yorumları değerlendiren Başbuğ, "Asla böyle bir şey yok. Türkiye baştan beri çok akıllıca oynadı. Hiçbir eksene kaymadık. Rusya eksenine de kaymadık. Tek bir merkeze odaklanmadık. Biz hiçbirinin dostumuz olmadığını da çok net biliyoruz" dedi.

GÖÇTEN KORKUYORLAR

Coşkun Başbuğ, İdlib sorununda Avrupa ülkelerinin en büyük korkusunun olası bir göç dalgası olduğunu dile getirerek, Türkiye'ye de bu yüzden destek verdiklerini söyledi.

ERHAN GÜLENÇ

İdlib’de Amerikan provokasyonuna dikkat! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA