• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Belediyeyi aile şirketine çevirdi

Aydın’ın ’li Başkanı , oğlu, gelini, damadı ve eşinin yeğenlerini belediyede iş sahibi yaptı. Başkan Özakcan, 4 yılda hanedanlık kurdu

Belediyeyi aile şirketine çevirdi

05.11.2018, 00:00

TOLGA TEKİN

Çeşitli proje ve yatırımlarla Türkiye'nin birçok Anadolu ilinde kentsel anlamda büyük ilerlemeler ve gelişmeler sağlanırken, CHP belediyeciliği İzmir, Aydın, Muğla ve Çanakkale gibi Ege illerinde hizmetleri sekteye uğrattı. Bugün de Aydın'ın Efeler Belediyesi'ni ele aldık. CHP'li Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, oğlu, gelini, damadı ve eşinin yeğenlerini belediyede iş sahibi yaptı. Görev yaptığı 4 yılda yakınlarını işe alan Başkan Özakcan, belediyeyi adeta aile şirketine çevirdi.

OĞLUNA RUHSAT KIYAĞI

Aydın'ın Efeler ilçesinde CHP'li Belediye Başkanı Mesut Özakcan, adeta hanedanlık kurdu. 2014 yılının Mart ayında göreve başlayan Başkan Özakcan, 4 yıllık süre zarfında ailesinin çok sayıda kişiyi belediyede iş sahibi yaptı. Daha önceden belediyede taşeron işçi statüsünde çalışan gelini Ayşim Özakcan, oğlu ile evlendikten sonra Efeler Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü'nde sözleşmeli personel olarak işe alındı.
Başkan Özakcan'ın bacanağı emekli polis memuru Metin Keskin ilaçlamada, büyük bacanağı Bircan Kandoğan'ın oğlu Alper Kandoğan Efebel A.Ş Genel Müdürü, Başkanın eşi Gülay Özakcan'ın yeğeni Dilek Genç Küçükkömürcü Mezarlıklar Şefi olarak görevlendirildi.
Başkan Özakcan, özel bir şirkette çalışan damadı Abdulkadir Baş'ı Efeler Belediye Özel Kalem Müdürlüğü'ne getirdi. Damadını işe almasıyla ilgili eleştirilere cevap olarak ise, "Alıyorsam ben alıyorum. Özel Kalem makamı önemlidir. Burada çalışacak kişinin güvenilir olması gerekir.
Bu nedenle söz konusu birime damadımı getireceğim" dedi. Efeler ilçesinde içkili alanları yeniden düzenleyerek 2. Sanayi Bölgesi'ni bu kapsama aldıran Özakcan, oğlu Berkin Özakcan'a açtığı içkili restoran için de ruhsat kıyağı geçti.

YOLSUZLUK İDDİASI

Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan hakkındaki bir başka iddia ise çöp ihalesi yolsuzluğu. Belediyenin 2014 yılında yapılan 3 yıllık çöp toplama ihalesini Egetem adlı şirket kazanmıştı. 2017'nin haziran ayında yapılan 2 yıllık ihaleyi bu defa başka bir şirket kazandı. İhalenin "Egetem"in dışında başka bir firmaya gitmesi üzerine belediye yönetimi 22 Haziran 2017 günü ihaleyi sudan sebeplerle iptal etti.
İhalede usulsüzlük yapılmadığı için Belediye Destek Hizmetleri Müdürü'nün görevden alınmasıyla başlayan tartışmalara daha fazla sessiz kalamayan Belediye Başkan Yardımcısı Sümran Ünal, "İhale usulüne göre yapıldı, diyerek" istifa etmişti. İddialar üzerine Aydın emniyeti, Efeler Belediyesi'ne girerek, şaibeli ihaleye ilişkin tüm dosyalara el koydu.

GELİNİ YAT SAHİBİ OLDU

CHP'li Başkan Mesut Özakcan, gelini Ayşim Özakcan'ı sözleşmeli olarak 3 bin 500 liraya belediyede işe aldı.
Gelini ise 2 yılda kazandığı parayla kendisine yarım milyon liralık yat aldı.Kuşadası Marina'da bağlı bulunan 'Ayşimal' isimli yatın Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü kayıtlarında Başkan Mesut Özakcan'ın gelini Ayşim Özakcan adına kayıtlı olduğu ortaya çıktı. Yatı gelinine kendisinin aldığını belirten Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, "Benim 40 yıllık mühendislik geçmişim var. Milletvekili emeklisiyim.
Aynı zamanda 300 bin nüfuslu bir kentin belediye başkanıyım.
Eşim de emekli ve kira gelirimiz var. Yat dedikleri 8 metrelik bir tekne. 3 aylık maaşımla alabilirim. Benim konumumdaki herkes bunu rahatlıkla alabilir" dedi.

MAKAM ARACI FETÖ'CÜDEN

Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan'ın 34 AEB 16 plakalı lüks makam aracı tartışma konusu oldu. 2 milyon liralık lüks aracın belediye bütçesinden alındığına dair herhangi bir açıklama yapılmazken aracı FETÖ üyesi olmak suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezası alan Aydınlı işadamı Mustafa Ancın tarafından imarla ilgili konularda şirketine kolaylık sağlaması için hediye ettiği ileri sürüldü.

Belediyeyi aile şirketine çevirdi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.