• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmir'de 8 başkana Kocaoğlu kazığı

İzmir'de 8 başkana Kocaoğlu kazığı

05.11.2018, 00:00

Göreve geldiği günden bu yana ilçe belediye başkan adayları konusunda Genel Merkez’e baskı yapan Başkanı , görevi bırakmasına 5 ay kala partiyi karıştırdı

HÜSEYİN KILIÇ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kendisinin aday olmayacağı yerel seçimler öncesinde giderayak yine partiyi karıştırdı. Önceki 2 yerel seçimde Genel Merkez'e istifa resti çekip istediği isimleri ilçe belediye başkan adayı yaptırmayı başaran Kocaoğlu, şimdi de Ankara'da görüştüğü Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na sunduğu liste ile partide yeni bir kaosun fitilini ateşledi. Yeni Asır'ın ulaştığı bilgilere göre Kocaoğlu, kendi yerine 3 isim önerirken CHP'nin İzmir'deki 22 ilçe belediye başkanından 8'inin üzerini ise adeta çizdi ve yıllardır birlikte mesai yaptığı bu başkanların yeniden aday yapılmamasını istedi. Kocaoğlu yeniden aday gösterilebileceğini söylediği 5 belediye başkanı için de Kılıçdaroğlu'na alternatif isimler sundu. Kocaoğlu, kendisine yakın 8 ilçe belediye başkanının da tekrar aday gösterilmesini istedi.

ADAYLARINI DAYATMIŞTI

Kocaoğlu, bundan önceki iki yerel seçimde İzmir'deki ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesi için Genel Merkez'le çatışmıştı. İstifa resti çekerek istediği isimleri aday yaptırmayı başaran Kocaoğlu'nun resti üzerine Karşıyaka'dan aday gösterilen Sema Pekdaş Konak'a, Konak'a aday gösterilmesi kararlaştırılan Hüseyin Mutlu Akpınar da Karşıyaka'ya kaydırılmıştı.
Önümüzdeki seçimlerde aday olmayacağını açıklayan Kocaoğlu, giderayak yine partiyi karıştıracak bir adım attı.

ÜSTÜ ÇİZİLEN BAŞKANLAR

İddiaya göre Kocaoğlu, Seferihisar'da Tunç Soyer, Karşıyaka'da Hüseyin Mutlu Akpınar, Balçova'da Mehmet Ali Çalkaya, Buca'da Levent Piriştina, Dikili'de Mustafa Tosun, Gaziemir'de Halil İbrahim Şenol, Karaburun'da Ahmet Çakır ve Menemen'de Tahir Şahin'in yeniden aday gösterilmemesini istedi ve yerlerine kendisine yakın isimleri önerdi.
Kocaoğlu'nun Bayraklı'da Hasan Karabağ, Bergama'da Mehmet Gönenç, Foça'da Gökhan Demirağ, Tire'de Tayfur Çiçek ve Urla'da Sibel Uyar'ın tekrar aday gösterilmesini istediği ancak yerlerine de birer alternatif teklif ettiği gelen bilgiler arasında. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır, seçimde mevcut görevlerine aday olmadıklarını açıklamışlardı.

'ONLAR KESİNLİKLE ADAY YAPILMASIN'

Kendi yerine Genel Sekreteri Buğra Gökçe ve Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur'u önerdiği öğrenilen Kocaoğlu'nun Büyükşehir adaylığı için çalışma yapan Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'in ise kesinlikle aday gösterilmemesini istediği belirtildi.
Kocaoğlu'nun Batur'un yerine de Narlıdere için Celal Yıldız ve Mustafa Moroğlu'nu önerdiği kaydedildi.
Kocaoğlu, önceki gün bir açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Genel Başkan, belediye başkanları toplantısına gittiğimizde bana 'İzmir ile ilgili bir çalışma yapar mısın?' dedi. Yaptım. Gittim, verdim. 2009'da da, 2014'te de fikir verdim. Fikir vermek ayrı şey uygulanması ayrı şeydir" demişti.

PEKDAŞ KOCAOĞLU'NUN LİSTESİNDE YERİNİ KORUDU

Kocaoğlu'nun Konak'ta Sema Pekdaş, Bornova'da Olgun Atila, Karabağlar'da Muhittin Selvitopu, Çeşme'de Muhittin Dalgıç, Çiğli'de Hasan Arslan, Güzelbahçe'de Mustafa İnce, Bayındır'da Ufuk Sesli ve Beydağ'da Vasfi Şentürk ile yola devam edilmesi yönünde rapor verdiği, CHP'li olmayan 8 ilçe belediyesi için de öneride bulunduğu öğrenildi.

İŞTE O İSİMLER:

-
TORBALI: İsmail Uygur
- ALİAĞA: Ümit Devran, Erol Güngör
- KEMALPAŞA: Talat Özışık
- KINIK: Ahmet Özkan
- KİRAZ: Salim Özkarataş
- ÖDEMİŞ: Cumhur Şener
- MENDERES: Ahmet Pala
- SELÇUK: Filiz Şengel

İSİMLER VE YERLERİNE ÖNERİLENLER

- BALÇOVA: Mehmet Ali Çalkaya (Bşk)- Banu Gençkan
- BUCA: Levent Piriştina (Bşk) - Aydoğan Hepdemirgil
- DİKİLİ: Mustafa Tosun (Bşk)- Adil Kırgöz ve Gazi Akıncı
- GAZİEMİR: Halil İbrahim Şenol (Bşk) - Abdurrahim Nursoy
- KARABURUN: Ahmet Çakır (Bşk) - Celal Benlioğlu
- KARŞIYAKA: Hüseyin Mutlu Akpınar (Bşk) - Serdar Yavaşoğlu
- MENEMEN: Tahir Şahin (Bşk) - Ali Kemal Elitaş
- SEFERİHİSAR: Tunç Soyer (Bşk) - Osman Ürkmez

YERLERİNE ALTERNATİF ÖNERİLEN BAŞKANLAR

- BAYRAKLI: Hasan Karabağ (Bşk) - Gamze Gül Çamur
- BERGAMA: Mehmet Gönenç (Bşk)- Salih Özçiftçi
- FOÇA: Gökhan Demirağ (Bşk) - Saniye Bora Fıçı
- TİRE: Tayfur Çiçek (Bşk) - Ali Doğu
- URLA: Sibel Uyar (Bşk) Şehrazat Mercan

İzmir'de 8 başkana Kocaoğlu kazığı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA