• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’nin ‘Suçmatik’ başkanı

CHP’nin ‘Suçmatik’ başkanı
Giriş Tarihi: 23.11.2018

Konak Belediyesi’nin ’li Başkanı , bir avukatla ilgili ortaya atılabilecek en utanç verici suçlamalarla yargılanıyor. Pekdaş, 1995’te işkence gören Manisalı gençlerin avukatlığını yaptığı dönemde görevini kötüye kullandığı ve mağdur gençlerin kazandığı tazminatları zimmetine geçirmekle suçlanıyor

METİN BURMALI /CÜNEYT HASÇELİK

CHP'li Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, avukatlık yaptığı dönemde Manisalı Gençler Davası'nda savunmasını üstlendiği müvekkillerinin kazandığı tazminatları zimmetine geçirdiği ve görevini kötüye kullandığı gerekçesi ile ilk kez hakim karşısına çıktı. Manisa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Görevi kötüye kullanma' suçlaması ile aynı gün görülen 5 ayrı davada sanık sandalyesine oturan Pekdaş, ifade verdi. Hakkında şu ana kadar açılmış 14 ayrı ceza davası ve soruşturma dosyası bulunan Pekdaş'ın önümüzdeki günlerde de 'Zimmet' suçlaması ile yeniden hakim karşısına çıkacak

TAZMİNATI ZİMMETİNE GEÇİRDİ

Manisa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava konusu olan olay 1995 yılında aralarında öğrencilerin de bulunduğu 16 Manisalı gençten 14'ünün tutuklanması ile başladı.
Kamuoyunda 'Manisalı Gençler' olarak bilinen davada beraat eden 14 genç, emniyette işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını belirterek, 2000'li yıllarda 4 farklı konuda tazminat davası açtı. Gençlerden 12'sinin savunmasını üstlenen CHP'li avukat Sema Pekdaş ise o dönem iddiaya göre müvekkillerinin haksız tutuklamadan kazandıkları 10'ar bin liranın tahsili için icra takibi başlatmadı. Gençler de bu yüzden paralarını 7 yıl sonra gecikmeli alabildi. Bu süreçte başka bir tazminat davasında ise gençlere verilen 10'ar bin liranın az olduğuna hükmedilerek bu paranın 25 bin liraya çıkartılması için başka bir dava açıldı ancak iddiaya göre Pekdaş dava için bazı dosyaları bekletti ve mahkeme sonunda kazanılan asıl tazminat miktarlarını müvekkillerinden gizleyerek zimmetine geçirdi.

BARO YÖNETİMİ KALKAN OLDU

Manisalı gençlerden bazıları bunun üzerine 'Görevi kötüye kullanma' ve 'zimmet' suçlaması ile o dönem İzmir Baro Başkanı olan Sema Pekdaş'ı Baro'ya şikayet edip savcılığa da suç duyurusunda bulundu. Soruşturma devam ederken Pekdaş, CHP'den Konak Belediye Başkan adayı oldu.
Bu süreçte Pekdaş'ın siyasi hayatında olumsuz bir durumla karşılaşmaması için iddiaya göre yönetiminde yer alan şu an ki İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, meslektaşı hakkındaki şikayetleri işleme koymadı ve Pekdaş bu dosyaları da beraberinde alıp gitti.

OĞLUNUN ÖLÜMÜNDEN PEKDAŞ'I SORUMLU TUTTU

Mağdurların şikayetleri üzerine soruşturma izni verilen Pekdaş hakkında Manisa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce dava açıldı. Duruşmaya mağdur olarak ifade veren Manisalı gençlerden ölen Mahir Göktaş'ın annesi Fatma Göktaş, Faruk Deniz, Ali Göktaş, Abdullah Yücel, Aşkın Yeğin, Abdullah Yücel ve kardeşi Hüseyin Karakaş ile avukatları katıldı. 'Görevi kötüye kullanma' suçlaması ile sanık sandalyesinde savunma yapan Pekdaş, hakkındaki suçlamaları reddetti.
Gergin geçen duruşmada mağdur Fatma Göktaş'ın, tazminatı alamadığı için yurtdışına çalışmaya giden ve orada hayatını kaybeden oğlu Mahir Göktaş'ın ölümünden Pekdaş'ı sorumlu tuttuğu öğrenildi.
Aynı gün görülen 5 ayrı dava ise ileri bir tarihe ertelenirken, Pekdaş'ın önümüzdeki günlerde de 'Zimmet' suçlaması ile yeniden hakim karşısına çıkacağı kaydedildi. Sema Pekdaş hakkında ayrıca, Manisa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılmış 7 ceza davası ve 7 ceza soruşturma dosyası var.

CHP’nin ‘Suçmatik’ başkanı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA