• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Zimmetin altından sıfırı tüketmesi çıktı

Zimmetin altından sıfırı tüketmesi çıktı
Giriş Tarihi: 1.12.2018

’li Başkanı Pekdaş’ın, ’nda işkence mağduru 13 müvekkilinin tazminatlarını 7-11 yıl geç almalarına yol açmaktan hakkında dava açıldı. Pekdaş’ın başkan seçilmeden önce hesaplarına haciz konulduğu belgelendi

METİN BURMALI

CHP'li Sema Pekdaş'ın geçen dönem Konak Belediye Başkanlığı koltuğuna aday olmadan önce, ekonomik açıdan sıfırı tükettiği ortaya çıktı. Manisalı Gençler Davası'nda işkence mağduru 13 gençten kişi başı bin 500 lira vekalet ücreti almasına rağmen 258'er liralık mahkeme harçlarını yatırmadığı için mağdurların paralarını 7-11 yıl geç ve eksik almalarına sebep olduğu için hakkında 'zimmet' ve 'görevi kötüye kullanma' suçlamasıyla dava açılan Pekdaş'ın adaylık sürecinde, banka hesaplarında haciz olduğu belgelendi. 5 yıl daha başkanlık için yeniden aday olan Pekdaş'ın CHP'nin mal bildirimi konusunda aldığı ilke ve karar doğrultusunda kamuoyuna mal varlığını açıklayıp, açıklamayacağı merak ediliyor.

AĞIR İŞKENCE GÖRDÜLER

Manisa'da 26 Aralık 1995'te çoğu ortaokul, lise öğrencisi olan ve yaşları 14-18 arasında değişen 16 genç gözaltına alındı. Ayak parmaklarına halka geçirilip telle vücutlarına elektrik verilen, makatlarına cop sokulan, çırılçıplak bir halda ıslak battaniyeler içinde gözleri bağlı tutularak ağır işkenceler gören çocuk yaştaki 14 genç, 28 Ekim 2000'de tüm suçlardan beraat etti. 90'lı yıllarda yaşanan olay tarihe kara bir leke olarak geçerken, gençlerin tazminat davalarını o dönem avukatlık yapan Sema Pekdaş üstlendi.

DUYGUSAL YIKIMA UĞRATTI

O yıllar asgari ücret düzeyinde geliri olan Sema Pekdaş, iddiaya göre 13 mağdurdan bin 500 lira vekalet ücreti almasına rağmen kazandığı tazminat davalarının 258'er liralık karar nispi harçlarını yatırmadığı için mahkeme kararlarını icraya koymadı ve mağdurlar paralarını 7 ila 11 yıl arasında gecikmeli olarak aldı.
Mağdurlar bunun üzerine görevi kötüye kullanmaktan ve mahkemece ödenmesi hükmedilen 110 ile 125 bin lira arasında değişen tazminat paralarının bir kısmını kendilerinden gizlediği gerekçesiyle Pekdaş'a 'zimmet' davası açtı.
Ağır işkence gören mağdurlar savunma dilekçelerinde Pekdaş'a, "Paramıza, işkence tazminatımıza, uğradığımız bedensel ve ruhsal kayıplarımızın sözde karşılığı olan tazminatımıza haksız yere el koydunuz. İşkenceden daha ağır duygusal yıkımı bizlere yaşattınız" diye tepki gösterdi.

HESAPLARA HACİZ KONDU

Manisa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Pekdaş hakkında açılan davalar halen sürerken, Yeni Asır'ın ulaştığı resmi belgelerde zimmetle suçlanan Pekdaş'ın hesabına yatan para miktarları dikkat çekti. Mağdur Faruk Deniz, suçlamasında eski avukatı Pekdaş'ın kendisine işkence tazminatı olarak 88 bin lira ödediğini öne sürerken, 2013 yılında Sema Pekdaş'ın Ziraat Bankası hesabına İçişleri Bakanlığı'ndan Faruk Deniz adına 106 bin 756 lira geldiği ortaya çıktı. 2014 yılında CHP'den Konak Belediye Başkanı seçilen Sema Pekdaş'ın aday olmadan 3 ay öncesinde tüm banka hesaplarına haciz konulduğu da ulaştığımız belgelerle gözler önüne serildi.

MAL BİLDİRİMİ YAPACAK MI?

Avukatlık döneminde asgari ücret düzeyinde geliri olan, diğer yandan da üniversitede kızını okutan Pekdaş'ın o dönem ekonomik yönden sıfırı tükettiği, bu nedenle banka hesaplarında da haciz olduğu ortaya çıktı. Ağır ceza mahkemesinde yargılaması süren Pekdaş yeniden belediye başkanlığı koltuğuna aday olurken, eşi Bağkur emeklisi olan Pekdaş'ın halen borç batağında olup olmadığı merak konusu oldu.
Mağdurlardan bazıları, "Sema Pekdaş, yeniden Konak'a CHP'den aday olduğuna göre, partisinin mal bildirimi konusunda aldığı ilke ve karar doğrultusunda kamuoyuna o dönemki mal varlığı ile şu anki mal varlığı konusunda şeffaf bir belediye başkanı olarak açıklama yapacak mı?" diye sordu.

Zimmetin altından sıfırı tüketmesi çıktı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA