• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Uyum ve diplomasi başarıyı getirdi

Uyum ve diplomasi başarıyı getirdi
Giriş Tarihi: 18.12.2018

Türkiye, son dönemde kurumlar arasında sağladığı yüksek uyum ve etkin diplomasi ile Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına karşı önemli başarılar sağladı. En son Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğu'nda öldürülen ve kendi üzerine yıkılmak istenen Cemal Kaşıkçı cinayetinde de bu başarıyı sürdüren Türkiye, şimdi de Fırat'ın doğusuna yapacağı askeri harekat öncesinde mekik diplomasisi başlattı.

Türkiye'nin son yıllarda küresel güç olmanın getirdiği zorluklar nedeniyle birçok cephede mücadele verdiğini ifade eden Güvenlik Politikaları Uzmanı ve Emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, Yeni Asır'a yaptığı değerlendirmede bu başarıda en önemli faktörlerden ikisinin kurumlar arası işbirliği ve yürütülen diplomasi olduğunu dile getirti. Başbuğ, "Şüphesiz bu faktörlerin üzerindeki ana etken de bu işleri yöneten Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dır" diye konuştu.

Gerek Genelkurmay, gerek MİT, gerekse İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının dişli parçaları gibi uyumla çalıştığını kaydeden Başbuğ, "Bunun meyvelerini alıyoruz. Kaşıkçı olayından tutun, Kudüs oldubittisine ve tüm askeri operasyonlara kadar dünyanın gözü kulağı olduk" dedi.

'SAHADA DA MASADA DA ÜSTÜN'

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarının hazırlık safhasından tutun bugüne kadar gelişen her durum hakkında ilgisi olan olmayan tüm devletlerin Dışişleri tarafından bilgilendirildiğini ifade eden Başbuğ, Fırat'ın doğusuna yapılacak harekata ilişkin de askeri hazırlıklarla eşzamanlı olarak mekik diplomasisi başladığını kaydetti. Bunun ilk adımının da Kuzey Irak'taki Sincar ve Karaçak'a düzenlenen hava harekatı ile atıldığını kaydeden Başbuğ, şöyle devam etti:

"Bence bu operasyon Fırat'ın doğusuna yapılacak harekatın başlangıcı. Çavuşoğlu, harekat öncesinde ABD'li mevkidaşı Pompeo ile bir telefon görüşmesi yaptı. Trump-Erdoğan görüşmesi yapıldı. Bu görüşmede Amerika'nın Türkiye'ye vermek istediği mesaj 'Sahadaki askeri üstünlüğü kabul ediyorum, masada bana da yer ver' şeklindedir."

ERHAN GÜLENÇ

Uyum ve diplomasi başarıyı getirdi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA