• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Savunmada dev adım

Savunmada dev adım
Giriş Tarihi: 8.1.2019

Yerli ve milli tank ’ın seri üretimini üstlenen ’nin, yatırım tutarı yaklaşık 1 milyar lira olan savunma sanayi tesisinin temeli 13 Ocak’ta Başkan Erdoğan’ın katılımıyla atılıyor. Karasu’daki tesiste TSK 'nın ihtiyaç duyduğu tekerlekli ve paletli , lazer silahı, insansız zırhlı araç gibi savunma projeleri hayata geçirilecek

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, yerli ve milli tank Altay'ın seri üretimini üstlenen BMC'nin, yatırım tutarı yaklaşık 1 milyar lira olan Karasu'daki savunma sanayi tesisinin temelini atacak. Tesiste TSK'nın ihtiyaç duyduğu tekerlekli ve paletli zırhlı araç, lazer silahı, insansız zırhlı araç gibi savunma sanayi ürünleri üretilecek.
Geçtiğimiz hafta sonu Manisa'da iki fabrikanın açılışını yapan Başkan Erdoğan, önümüzdeki hafta sonu da savunma sanayinde önemli bir tesisin temel atma törenine katılacak. Erdoğan, BMC'nin Sakarya Karasu'da kuracağı savunma sanayi tesisinin 13 Ocak'ta temelini atacak.

1 MİLYARLIK YATIRIM

Proje bazlı teşvik sisteminden yararlanan BMC, savunma sanayi tesisini Karasu'daki 2 bin 500 dönümlük arazi üzerine inşa edecek.
Tesiste, tekerlekli zırhlı araç, paleti zırhlı araç, lazer silahı, insansız zırhlı araç gibi savunma sanayi ürünleri üretilecek.
Erdoğan'ın temelini atacağı tesis için yaklaşık 1 milyar liralık yatırım yapılacak. Tasarım, üretim ve araştırma-geliştirme çalışmalarının tamamen yerli imkanlarla gerçekleşeceği fabrikada bin 150 kişilik doğrudan, 4 bin 600 kişilik dolaylı istihdam oluşturulması planlanıyor.
Savunma sanayi tesisi hem TSK ihtiyaçlarına yönelik hem de ihracata dönük üretim gerçekleştirecek.
Erdoğan, aynı gün Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye başkan adayları tanıtım toplantısına da katılacak.

ALTAY TANKI İHALESİNİ KAZANMIŞTI

Türkiye'nin yerli ve milli ana muharebe tankı Altay'ın seri üretimi ve bu tank için motor geliştirme ihalesini geçtiğimiz yıl BMC kazanmıştı.
BMC'nin Altay'ı Karasu'da üreteceği açıklanmıştı. Başkan Erdoğan, 24 Haziran seçim kampanyası döneminde Sakarya'ya yaptığı ziyarette fabrikayla ilgili hazırlıkların sürdüğünü belirterek, "Dev bir yatırım var. BMC, Karasu'ya geliyor. Tesislerini buraya taşıyor. BMC'de yok yok. Otobüs üretiminden tut, bütün zırhlı taşıyıcılara kadar, savunma sanayinin ürünlerine varıncaya kadar bunlar orada üretilecek" demişti. Karasu'da hayata geçirilecek yatırım Cumhurbaşkanlığı'nın ilk 100 Günlük İcraat Planı'nda, "Karasu münferit yatırım yerinde savunma sanayii tesislerine yönelik 222 hektarlık alan üzerinde üretim tesislerinin temeli atılacak" ifadesiyle yer almıştı.

Savunmada dev adım haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN