• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İlkokula başlama yaşı değişiyor

İlkokula başlama yaşı değişiyor
Giriş Tarihi: 6.3.2019

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Çağ nüfuslarını net ayırabilelim diye 69 ayı önümüzdeki yıl gerçekleştirmiş olacağız" dedi. Bakan Selçuk, Burada yapmak istediğimiz şey, 6-7 yaş çağ nüfusu iç içe girdi. 4+ 4+ 4'ten sonra aynı çağın nüfusunda yüzde 40'a yakın çocuğumuz oldu. Derslik açığımızla ilgili bize ortaöğretimde önümüzdeki yıl yepyeni bir fotoğraf sunacak. Bütün bu karışıklığın önüne geçmek için 69 ayı önümüzdeki yıl zaten gerçekleştirmiş olacağız" ifadelerini kullandı. Okula başlama yaşı 4+4+4 eğitim sisteminin yürürlüğe girdiği 2012 yılında 'ay' hesabına göre değiştirilmiş, buna göre 66 ay üzeri çocukların okula başlaması kanunen zorunlu hale getirilmişti.

"HER ŞEY YOLUNDA"
Anadolu Ajansı Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Bakan Selçuk, "6-7 ay oldu hala büyük bir değişiklik yok" şeklindeki eleştiriler geldiğine işaret ederek şunları söyledi: "Zaten büyük değişikliğimiz, 6-7 ay olduğu halde bir şey yapmamak. Yani çok acil çözümlerimiz olursa, şimdiki çözümlerimiz bir sonraki problemimiz olur. Bir zamanı var, zamanı gelmiş ve yapılmış 100'ün üzerinde iş söyleyebilirim. 3 yıllık bir takvim de koyduk. Hangi ay, hangi yıl ne yapacağız, çok net bir zamanlama var. Ona uymazsak, bu projeye kendimiz uymamış oluruz. Her şey yolunda gidiyor."

İlkokula başlama yaşı değişiyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN