• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci kimdir? Nihat Zeybekci kaç yaşında?

31 Mart yerel seçimlerinde Nihat Zeybekci, Cumhur İttifakı AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi. Seçimlere kısa bir süre kala seçmenler oy verecekleri adaylar ile ilgili bilgileri merak ediyor. İzmir'de yaşayan vatandaşlar ise 'Nihat Zeybekci kimdir?' sorusunun yanıtını arıyor. Peki Cumhur İttifakı AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte Nihat Zeybekci ile ilgili merak edilenler...

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci kimdir? Nihat Zeybekci kaç yaşında?

30.03.2019, 15:56 Güncelleme Tarihi: 30.03.2019, 15:59

Nihat Zeybekci, 31 Mart yerel seçimleri için Cumhur İttifakı'nın AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gösterildi. İzmirli seçmenler oy verecekleri aday ile ilgili bilinmeyenleri öğrenmek istiyor. 'Nihat Zeybekci kimdir?', 'Nihat Zeybekci kaç yaşında, nereli?' gibi soruları araştırıyor. İşte Cumhur İttifakı AK Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Nihat Zeybekci'nin hayat hikayesi...

NİHAT ZEYBEKCİ KİMDİR?
1 Ocak 1961 tarihinde Denizli'nin Tavas ilçesinde doğdu. Babasının adı Şükrü, annesinin adı Fatma'dır. Tütün işleriyle uğraşan beş çocuklu bir ailenin en küçük oğludur. 7 yaşından itibaren tütün tarlasında ailesi ile beraber çalışmaya başladı. İlk ve ortaokulu Tavas'ta bitirdikten sonra liseyi Kütahya İmam Hatip Lisesi'nde yatılı olarak okudu.

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Üniversitede okurken bir dış ticaret şirketinde çalışmaya başladı. Girdiği sınavı kazanarak İngiltere'ye gitti ve Londra'daki South London Collage'de yüksek lisans yaptı. Babasının rahatsızlığı nedeniyle Denizli'ye dönen Zeybekci, İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde yüksek lisansını tamamladı.

1994 yılında kendi şirketini kurdu. Denizli Platform Sözcülüğü yaptı. Denizli Sanayi Odası Meslek Grubu Üyeliğinde bulundu. İki dönem Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığını yürüttü.

AK Parti'nin kurulmasıyla siyasete atıldı. 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde AK Parti'nin adayı oldu ve yüzde 51 oyla Denizli Belediye Başkanı seçildi. Ardından 2009 yılında ikinci kez Denizli Belediye Başkanı seçildi. Bu görevi 2011 yılına kadar devam etti.

2011 Genel Seçimlerinde birinci sıradan Ak Parti Denizli Milletvekili seçilen Nihat Zeybekci, Ak Parti'nin kongresinde MKYK üyesi seçildi ve ardından TBMM Enerji Komisyonu Başkanlığı'na getirildi.

25 Aralık 2013 tarihi itibariyle Ekonomi Bakanlığı görevine getirildi. 61, 62, 63 ve 65. Hükümetlerde Ekonomi Bakanı olarak görev aldı. Türkiye Büyük Millet Meclisine 24., 25. ve 26. Dönem Denizli Milletvekili olarak girdi. Türkiye'nin ihracatı Zeybekci'nin bakanlığı döneminde 170 milyar dolar seviyesine ulaştı. İhracatçılara yeşil pasaport verilmesinden, Türk Eximbank'ın tarihinde ilk defa dünya ikincisi oluşuna kadar pek çok başarıya imza attı.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilen Nihat Zeybekci, evli ve dört çocuk babasıdır.

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci kimdir? Nihat Zeybekci kaç yaşında? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.