• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kapsamlı reform haritası hazır! İşte hedefler...

4.5 yıllık kesintisiz istikrar ve icraat dönemiyle 2023 hedeflerine doludizgin koşacak. İşte reform ajandası...

Kapsamlı reform haritası hazır! İşte hedefler...

02.04.2019, 09:50

Cumhur İttifakı'nın birinci çıktığı yerel seçimlerin ardından 4.5 yıllık seçimsiz, kesintisiz icraat ve yapısal reform dönemi başladı. Büyümeden enflasyona, finansmandan bankacılığa, vergiden kalkınmaya kadar birçok alanda kapsamlı bir reform ajandası hazırlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 4.5 yıl boyunca seçim olmayacağının altını çizerek, ana gündemin ekonomide reform ve değişim olduğunu vurguladı. Birçok alanda ekonomiyi güçlendirecek refah ve zenginliğin yol haritası devreye girecek. Albayrak'ın ifadesiyle seçimlerin ardından çok hızlı bir normalleşme süreci yaşanırken, döviz hesaplarında Türk Lirası'na yönelik hareket daha da hızlanacak.

ALBAYRAK: GÜNDEM EKONOMİ
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, seçim gecesi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda seçimlerin geride kaldığını belirterek, "Bizim için ana gündemin ekonomide reform ve değişimin olduğu 4.5 yıl kesintisiz bir dönem başlıyor. Seçimler ülkemize, milletimize, demokrasimize hayırlı olsun" dedi.

HIZLI NORMALLEŞME SÜRECİ
Bakan Albayrak, seçimden sonra çok hızlı bir normalleşme sürecinin yaşanacağını belirterek, "Büyümeden enflasyona, finansmandan bankacılığa birçok alanda önemli yol haritası ortaya koyacağız. Vakit kaybetmeden ekonomiyi daha ileriye taşıyacağız" dedi.

YAPISAL REFORM AJANDASI HAZIR
Hazıne ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, gelecek hafta ekonomide yeni çerçeveyi açıklayacaklarını duyururken, reform ajandasındaki bazı önemli başlıklar şöyle:

MÜKELLEF ODAKLI VERGİ SİSTEMİ: Vergi reformunun çerçevesi mayıs ayına kadar oluşturulacak. Ekonomi için hayati öneme sahip olan rekabetçi bir vergi sistemi oluşturulacak.

REEL SEKTÖRÜN ELİ RAHATLAYACAK: Reel sektörün finansman da dâhil ihtiyacı olan alanlarda kararlı adımlar atılacak.

İSTANBUL FİNANS MERKEZİ TAMAMLANACAK: İstanbul Finans Merkezi'nin fiziki tamamlanma süreci; işin teknik, hukuki, yasal altyapısıyla ilgili adımlar atılacak.

FİYATLAR DAHA DA DÜŞECEK: Hal Yasası Meclis'e sevk edilecek, sebze meyve fiyatları düşecek. Perakende Yasa taslağı, Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği ve Perakende Bilgi Sistemi Programı devreye girecek.

BANKACILIK SEKTÖRÜ: Bazı bankaların sermayelerin güçlendirilmesi sürecek. Mega projelerde kesinti olmayacak.

ENFLASYONLA MÜCADELE: Yüksek faizler için yeni hamleler devreye girecek.

İSTİHDAM SEFERİNE DEVAM: Yıl sonu için öngörülen 2.5 milyon istihdam hedefine ulaşılması için güçlü bir kampanya yürütülecek.

ŞİRKETLERİN ELİ RAHATLAYACAK: Konkordato ve sınıflandırma süreçleri üzerindeki çalışmalar devam edecek.

YENİ KALKINMA PLANI: Türkiye'nin yeni Kalkınma Planı açıklanacak. Plan Meclis'e gönderilecek.

TOPLUMSAL REFAH ODAKLI ADIMLAR: Yenilikçi üretim, istikrarlı büyüme, güçlü sanayi, yatırım, istihdam, kalkınmanın finansmanı toplumsal refahta önemli başlıklar olacak.

YARGI, ASKERLİK, DIŞ POLİTİKA VE TERÖRLE MÜCADELEDE YOĞUN MESAİ
Seçim sonrası siyasetin gündeminde ekonomi başı çekerken bunu askerlik ve yargıya ilişkin düzenlemeler takip edecek. Dış politikaya ise Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı görüşme vuracak.

Seçimler nedeniyle aylardır yeni düzenlemelerle ilgili çalışmalarını bekleten TBMM, 9 Nisan'da yeniden açılacak. AK Parti Meclis tatile girmeden önce yeni askerlik sistemiyle ilgili düzenlemeyi çıkarmayı hedefliyor. Yargının hızlandırılmasını sağlayacak, ceza infaz sistemlerinde de değişiklikler içeren yargı paketi de hızla Meclis'e getirilecek.

Suriye meselesi ve sınır güvenliği için Münbiç ve Fırat'ın doğusundaki terör yapılanmasını ortadan kaldırmaya yönelik operasyon için Rusya Devlet Başkanı Putin ile Başkan Erdoğan'ın 8 Nisan'da yapacağı görüşme kritik öneme sahip.

Sabah

Kapsamlı reform haritası hazır! İşte hedefler... haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA