• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Hayat şampiyonu

13 yaşında başladığı atletizmde “uçan kız” lakabını alan İzmirli , kolon konseri nedeniyle kemoterapi tedavisi gördükten sonra 4 , 1 , 3 Balkan ikinciliği, dünya dördüncülüğü kazanıp, 7 Türkiye, 2 Balkan rekoru kırdı

Hayat şampiyonu
Giriş Tarihi: 4.4.2019

12 yıl süren profesyonel atletizm hayatında, yüksek atlamada 18 Türkiye rekoru kırarak aldığı "uçan kız" lakabının hakkını veren Aycan Kurtcan'ın önünde kolon kanseri bile engel olarak duramadı. İzmirli sporcu, bu engelin üzerinden de rekorlar kırarak atlayıp geçti. Kurtcan, şampiyonaya hazırlanırken kanser olduğunu öğrenmesine ve kemoterapi görmesine rağmen pistleri bırakmadı, üst üste şampiyonalar kazanıp, rekorlar kırdı. Kurtcan, "Sağlığımla ilgili olarak yaşadığım bütün bu sürecin ardından ve kemoterapi tedavim biteli henüz 6 ay olmuşken 4 Türkiye Şampiyonluğu, 1 Balkan Şampiyonluğu, 3 Balkan ikinciliği, dünya dördüncülüğü ve 7 Türkiye rekoru, 2 Balkan rekoru kırarak ben kendi hayatımın kahramanı oldum ve kendi mucizemi gerçekleştirdim" dedi.
MUHTEŞEM DÖNÜŞ...
HUKUK fakültesini bitirdikten sonra pistlere veda eden iki çocuk annesi Kurtcan, 12 yıllık aranın ardından 2004 yılında master atlet olarak yeniden pistlere döndü. Master atletizm yarışmalarında yüksek atlama dalında çok sayıda rekor ve şampiyonluğa imza atan Kurtcan'a, geçen yıl Ocak ayında kolon kanseri teşhisi konuldu. Hastalığına rağmen spordan vazgeçmeyen Kurtcan, Uluslararası Masterlar Atletizm Şampiyonası ve Avrupa Masterler Salon Atletizm Şampiyonası'nda altın madalya kazandı.

KAHRAMAN OLDU...
KURTCAN, geçtiğimiz yıl Nisan ayında ameliyat oldu ardından 8 kür kemoterapi aldı. Kemoterapi bittikten 3,5 ay sonra Türkiye Masterler Salon Şampiyonası'nda yarıştı ve 4 altın madalya kazandı. Ardından da Balkan şampiyonu oldu. 1 hafta önce Dünya Masterlar Salon Atletizm Şampiyonası'na katılmak için Polonya'ya giden Kurtcan, burada da yüksek atlama dalında 1.50 m derecesiyle, averaj farkıyla dünya dördüncüsü oldu ve Balkan rekorunu kırdı. Kurtcan, gerçekleştirdim" diye konuştu. can, "Geçen sene kemoterapi tedavisi başladığımda doktoruma, '2019 Mart ayında Dünya Şampiyonası'nda yarışacağım' demiştim. Polonya'da yapılan Dünya Masterler Salon Atletizm Şampiyonası'nda yüksek atlama 50 yaş gurubunda 1.50 m ile dünya dördüncüsü olurken yeni Türkiye rekoru ve tüm zamanlar Balkan rekorunu kırdım. Kemoterapi tedavim biteli henüz 6 ay olmuşken 4 Türkiye Şampiyonluğu, 1 Balkan Şampiyonluğu, 3 Balkan ikinciliği, dünya dördüncülüğü ve 7 Türkiye rekoru, 2 Balkan rekoru kırarak ben kendi hayatımın kahramanı oldum ve kendi mucizemi gerçekleştirdim" diye konuştu.

​MOTİVASYON ÇOK ÖNEMLİ
AYCAN Kurtcan, "Kemoterapi tedavisi görürken şampiyonaya hazırlanmaya devam ettim. İnsanlar hastalıkla mücadele verirken çoğu kez kendini kapatıyor. Ben hep önüme bakarım. Çözüme odaklanırım. Biliyordum ki, motivasyon çok önemliydi. Sporcu olmanın avantajını, gücümü kullandım. Sanıyorum, böyle bir süreç yaşarken Avrupa Şampiyonu olmuş tek sporcuyum" dedi.

Hayat şampiyonu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA