• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ekonomi zirvesi

Ekonomi zirvesi
Giriş Tarihi: 17.4.2019

Erdoğan: Vatandaşın şikayetlerini alıyoruz. Talimatı verdim, pahalı satışı önleyeceğiz

HAZAL ATEŞ/ HASAN AY

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de 2 saat süren ekonomi zirvesinde fiyat istikrarının sağlanmasının önemli olduğunu vurgulayarak, "Vatandaşın şikayetlerini alıyoruz. Talimatı verdim, pahalı satışı önleyeceğiz" dedi.

Başkan Erdoğan, dün Türkiye- AB Karma İstişare Komitesi Türkiye Kanadı ile Beştepe'de bir araya geldi.
Toplantıya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-İş Başkanı Ergun Atalay, Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Memur- Sen Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen Başkanı Önder Kahveci, TİSK Başkanı Kudret Önen, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Ekonomi Politikaları Kurulu üyeleri Cemil Ertem, Meltem Taylan Aydın ile Başdanışman Yiğit Bulut katıldı.

TEK TEK SÖZ ALDILAR

Toplantıya katılanların kendi alanlarıyla ilgili tek tek söz aldığı görüşmede başta ekonomide yaşanan gelişmeler olmak üzere kıdem tazminatı, Perakende Yasası, 3600 ek gösterge, işsizlik rakamları, fiyat istikrarı ve AB meselesi gibi kritik başlıklar ele alındı.
Taraflar Başkan Erdoğan'dan Perakende Yasası'nın yeniden gözden geçirilmesini istedi.
Erdoğan da, "Bizim için fiyat istikrarının sağlanması önemli.
Vatandaşın şikayetlerini alıyoruz talimat verdim. Vatandaşa pahalı satışı önleyeceğiz. Bu konuda kararlıyız" dedi.
Erdoğan, toplantıda gündeme gelen kıdem tazminatı meselesiyle ilgili de görüşlerini dile getirerek, "Tüm tarafların mutabakatını dikkate alacağız" diye konuştu.

İŞSİZLİK RAKAMLARI

Beştepe'de işsizlik rakamları da detaylarıyla değerlendirildi. Erdoğan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun istihdam seferberliğiyle ilgili sözünü hatırlatarak, "Rifat Bey'in istihdam sözü vardı. Bunun şimdi tam zamanı" dedi.

EK GÖSTERGE

Seçimlerden önce gündeme gelen 3600 ek gösterge konusu da toplantıda gündeme gelen bir başka konu oldu. Toplantıya katılan taraflar 3600 ek göstergenin belli bir kesimi değil tüm çalışanları kapsaması gerektiğine dile getirdi. Erdoğan da, Meclis çalışmaya başlar başlamaz ilk ele alınacak konulardan birinin 3600 ek gösterge olduğunu söyledi.

BELARUS İLE TİCARETTE 1.5 MİLYAR DOLARLIK HEDEF

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukashenko'yu, resmi törenle Beştepe'de karşıladı. Erdoğan, görüşme sonrası yaptığı açıklamada Belarus ile ticarette 1.5 milyar dolarlık bir hedefin bulunduğuna işaret ederek, "Türkiye ve Belarus bunu gerçekleştirebilecek imkana da sahip" dedi.

Ekonomi zirvesi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN