• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

açıkladı: 'ye ortak komisyon kurma teklifi sunduk

S-400 ve F-35 tartışması hakkında açıklamalarda bulunan , "'ye ortak komisyon kurma teklifi sunduk" dedi.

Bakan Çavuşoğlu açıkladı: ABD'ye ortak komisyon kurma teklifi sunduk

19.04.2019, 14:11

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Polonya-Romanya Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı kapsamında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu'nun konuşmasından bazı satır başları:

Bizim tarafımızda her şey net. Bu tartışmaların sebebi nedir?

Rusya'dan almak durumunda kaldığımız ihtiyacımız olan hava savunma sistemini 10 yıldır müttefiklerimizden alamadığımız için ve Rusya'dan da iyi bir teklif geldiği için aldığımız S 400 savunma sisteminden kaynaklanıyor tüm bu tartışmalar.

ABD'YE ORTAK KOMİSYON KURMA TEKLİFİ SUNDUK
En son Washington ziyaretimizde de ABD'li muhataplarımıza bir teklifte bulunduk. Gelin bir ortak komisyon kurulsun NATO da işin içinde olsun ve uzmanlardan oluşsun uzmanlar söyledin.

Çünkü S400 ile ilgili bazı iddialar ortaya atılıyor. F 35'lerin sistemine girerek F 35'lerin teknolojisini alabileceği söyleniyor.

Biz bu iddiaları gerçekçi bulmuyoruz. Ama yine de bu konuda uzmanlar son sözü söylesin.

Ve biz başından beri S400 sisteminin tamamen bizim kontrolümüzde olması içi programı dahil çok dikkatli hareket ettik.

Biraz önce söylediğim iddiaya neden katılmıyoruz? Bugün Suriye'de S 400 hava savunma sistemleri var ve Suriye üzerinden ABD'nin ve İsrail'in F 35'leri defalarca uçtu.

Eğer bu iddia gerçekçi ise zaten çoktan bu sisteme girilmiş demektir. Aynı şekilde Norveç'in kuzeyinde Rusya sınırları için S 400 var ve Norveç'in F35'leri de orada uçuyor.

Biz yine de ortak bir çözüm bulmak endişeleri gidermek için ortak çalışma gurubu kuralım dedik.

NATO bu önerimize çok sıcak baktı ama ABD'den henüz olumlu bir yaklaşım görmedik.

NATO'nun endişelerini de dikkate almamız lazım. Bu konuda her zaman hassasız. Ama müttefiklerimiz de şunu anlamalıdır bizim hava savunma sistemlerine acilen ihtiyacımız var.

Bakan Çavuşoğlu açıkladı: ABD'ye ortak komisyon kurma teklifi sunduk haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA