• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'de 1 Mayıs kutlamalarının adresi

İzmir'de 1 Mayıs kutlamalarının adresi Gündoğdu Meydanı

30.04.2019, 14:56

'de, 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarının adresi bu yıl da olacak. Katılımcılar tertip komitesinin belirlediği 4 farklı noktada toplanacak, üç noktadan da alana giriş yapacak. Polisin geniş güvenlik önlemleri alacağı kutlamalar sırasında bu yıl ilk kez, kadınların ağırlıkta olduğu işçilerden oluşan koro sahne alacak, marşlar seslendirecek.

İzmir'de her yıl olduğu gibi 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları için yine Gündoğdu Meydanı hazırlandı. Tertip komitesinin günler süren çalışmalarından sonra polisle yapılan görüşmeler ışığında katılımcılar için 4 toplanma noktası, 3 de giriş noktası belirlendi.

Buna göre geçen yılın aksine Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK)bağlı sendikalar İkinci Kordon olarak bilinen Cumhuriyet Bulvarı'nda İzmir Ticaret Borsası binası önünde toplanıp gelecekleri Cumhuriyet Meydanı tarafından, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (TÜRK-İŞ) bağlı sendikalar Alsancak Limanı önünden, İzmir Barosu ve bireysel katılımcılar ise Gündoğdu Meydanı'ndan, alana giriş yapacak. Bunun yanı sıra CHP kendi İl binası önünde toplanıp Gazi Osman Paşa Bulvarı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na yürüyecek, diğer siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşları da Cumhuriyet Meydanı'nda toplanıp alana giriş yapacak.

TEK KONUŞMA OLACAK

Katılımcıların, saat 11.30'da toplanmaya başlayacakları, 12.30'da yürüyüşe geçecekleri, kutlamaların da saat 14.00'te başlayacağı açıklandı. Tertip komitesi adına kutlamada tek konuşmayı DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı yapacak. Konuşmadan sonra ise kadınların ağırlıkta olduğu, işçilerden oluşturulan koro, üç marş seslendirecek. Ayrıca Kardeş Türküler grubu da konser verecek.

POLİS DE 5 BİN KİŞİYLE ÖNLEM ALDI

İzmir Emniyeti de kutlamalar sırasında önlem almak için hazırlıklarını tamamladı. Kutlama yapılacak olan alanda ve yürüyüş güzergahında yaklaşık 5 bin polis görev yapacak. Bomba uzmanı polisler ile bomba eğitimi alan köpekler, arama yapacak. Bariyerlerle kapatılacak olan bölgenin üç noktasına oluşturulacak kapılarda, katılımcılar sıkı aramalardan geçirilecek. Yasaklı pankartların, sözde bayrak ve flamaların içeriye alınmasına izin verilmeyecek. Kutlamalardaki olası olaylara müdahale için de çevik kuvvet polisleriyle TOMA'lar ise kutlamalar yakın ancak görülmeyen yerlere konuşlandıracak. Ayrıca, helikopterle, drone'larla da alan ve arama noktalarında havadan denetim yapılacak. Bunun yanı sıra alanda yerden 4.5G ile havadan ise helikopterden alınan görüntüler, canlı yayında, Valilik binasında vali yardımcısı başkanlığında oluşturulan kriz masasına anında iletilecek. 1 Mayıs kutlamaları da güvenlik yönünden buradan yönetilecek.

1 Mayis'ta kıdem tazminatı ile kriz ve işsizliğe dair mesajların verileceğini söyleyen DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, "1 Mayıs'ta tüm işçi ve emekçilerin, işsizlerin, emeklilerin insanca yaşayacağı bir ücret ve insanca yaşayacakları bir ülke talebi ile alanlarda olacağız" dedi.

İzmir'de 1 Mayıs kutlamalarının adresi Gündoğdu Meydanı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN