• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’ler için gözler G-20'de

S-400’ler için gözler G-20'de
Giriş Tarihi: 12.6.2019

Türkiye ile ABD arasında krize neden olan Rus yapımı hava savunma sistemi ile ilgili kritik görüşme tarihleri arasında Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenecek G-20 zirvesinde yapılacak. Başkan Erdoğan ve ABD Başkanı Trump, görüşmede sistem konusunda ortak çalışma grubu kurulmasını değerlendirecek

ABD'nin S-400'lerin satın alınmasını engellemek üzere hem Türkiye'ye hem de Hindistan'a baskı yapmaya devam edeceği tahmin ediliyor. ABD Başkanı Donald Trump, 28-29 Haziran tarihlerinde Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenecek G-20 zirvesi kapsamında Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Hindistan Başbakanı Nerandra Modi ile görüşmeler yapacak.
Görüşmelerde S-400'lerin de gündeme gelmesi bekleniyor.

ABD KARŞI ÇIKIYOR

Görüşmede F35 programı çerçevesindeki gelişmeler yanı sıra iki ülke arasındaki ticaret hacmini 75 milyar dolara çıkarmak için atılacak adımlar ele alınacak. İki lider, ayrıca başta Suriye, Doğu Akdeniz, başta PKK/PYD, DEAŞ, FETÖ olmak üzere terörle mücadelede işbirliği konularında fikir alış verişinde bulunacak. Görüşmede, ABD Başkanı Trump'ın temmuz ayında yapmayı planlandığı Türkiye ziyareti de ele alınacak.
ABD yönetimi, Türkiye'nin yanı sıra Hindistan'ın da Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın almasına karşı çıkıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili Yeni Delhi yönetiminin Rus yapımı sistemi satın alma kararının olağan bir anlaşma olarak görülemeyeceğini söyledi. S-400'lerin ABD'nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşılık Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında Rusya'ya getirilen yaptırımları ihlal edeceğini vurgulayan yetkili, "NATO müttefikimiz Türkiye ile yaşadığımız tartışmaya bakın. Aynı endişeler Hindistan için de geçerli" dedi. S-400'lerde kullanılan radar sisteminin ABD yapımı yeni nesil hayalet savaş uçağı F-35'lere ait hassas bilgileri tehlikeye atacağı tezini savunan yetkili, "Yüksek teknolojiye sahip sistemleri birlikte kullanamayız. S-400'lerin diğer sistemler için yaratacağı bazı tehditler var. Türkiye ile yaşadığımız tartışma bu meseleye odaklanıyor" ifadelerini kullandı.

ABD, F-35 EĞİTİMİNİ DURDURDU İDDİASI

Türk pilotlara ABD'nin Arizona eyaletinde F-35 savaş uçaklarıyla ilgili verilen eğitimin beklenenden daha hızlı bir şekilde sona erdiği iddia edildi.
Pentagon sözcülerinden Hava Kuvvetleri Yarbayı Mike Andrews, "Bakanlık, Luke Hava Üssü'ndeki Türk pilotların uçuş yapmadığının farkında" ifadesini kullandı. ABD'de iki Türk pilotun yanı sıra 20 bakımonarım personeli F-35 savaş uçaklarıyla ilgili eğitim alıyordu.

RUSYA: TESLİMAT TEMMUZ AYINDA

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, ABD'nin Türkiye'ye yaptığı tüm S-400 baskısına rağmen, teslimatın zamanında ve sorunsuz bir şekilde yapacağını duyurdu.

S-400’ler için gözler G-20'de haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN