• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Ölmeyi göze aldık’

‘Ölmeyi göze aldık’
Giriş Tarihi: 14.7.2019

’da o gece göreve başlayan ve hain kalkışmaya karşı ölümü göze alan Güre, “Hain general ’yi elimizden kaçırdık. Başarılı olacaklarını asla düşünmedik” dedi

İzmir Başsavcılığı'na atanan Kamil Erkut Güre, göreve başladıktan sonraki ilk röportajını Yeni Asır'a verdi ve 15 Temmuz günü önceki görev yeri olan Diyarbakır'da yaşadıklarını anlattı. Göreve başladığı ilk saatlerde terör bürosundan kendi seçtiği savcılarla darbe girişiminin engellenmesi için çalıştıklarını ve o hainlere karşı mücadele sırasında ailesi dahil kimseyi bir saniye bile aklından geçirmeden sadece vatan ve milletini düşündüğünü belirten Başsavcı Güre, "O geceyi asla unutamam. İzmir'de de önceki çalışma arkadaşlarımızın yaptıklarının üstüne daha fazla koyup başarılı operasyonlara imza atacağız" dedi.

5 SAAT ENGEL OLDULAR

15 Temmuz gecesi hain kalkışmaya destek veren pilotlardan, en üst rütbeli subaylara kadar birçok gözaltı emri veren Başsavcı Güre, FETÖ'ye göz açtırmadı. O gece 6 uçağın Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nden kaçırıldığını tespit edince üsse girmek istediğini anlatan Güre, Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz'ın engellemesiyle karşılaştı. 5 saat boyunca üsse girmesi engellenen Güre, "İbrahim Yılmaz darbe listesinde ismi olduğu için soruşturma başlattığımızı, kendisi hakkındaki gözaltı kararını da şimdilik ertelediğimi ilettim. Savaş uçaklarının sayısını sorduğumda bana 30 uçak olduğunu söyledi. Bu uçakların kalkışına engel olmak için emniyet birimleriyle birlikte üsse girmek istediğimizi bildirdim. Bizlere engel oldu. Gece girmemiz gereken üsse ancak sabah saatlerinde girdik" diye konuştu.

DARBECİ GENERAL KAÇTI

Üsse gecikmeli girdikleri için Silopi'den Diyarbakır'a gelen darbeci General Semih Terzi'nin Ankara'ya gittiğini söyleyen Güre, "Semih Terzi'yi elimizden kaçırdık. Kolordu Komutanı darbe gecesi bize her türlü engeli çıkardı. Darbenin yaşandığı geceden 5 gün sonra başka bir soruşturma ile ilgili Adliye'nin geriye dönük dış güvenlik kamera görüntülerini izlerken Kolordu Komutanı'nın Adliye binasına normal olmayan bir silahlı teçhizatlı kuvvetle adliye binasının etrafını saracak biçimde geldiğini ve bizleri derdest etmek için tedbir aldığını öğrendik" ifadelerini kullandı.

SONUNA KADAR MÜCADELE

Diyarbakır'daki ilk görev gününde darbe girişimiyle karşılaşan Kamil Erkut Güre, İzmir'de de bu örgüt gibi tüm suç ve terör odaklarına göz açtırmayacaklarını ifade etti. Bugüne kadar terörle mücadele konusunda kararlılıkla çalıştıklarını belirten Güre, "Sonuna kadar mücadelemiz sürecek. Hainlere asla göz açtırmayacağız. Dün Diyarbakır'da, bugün İzmir'de yarın ise vatan toprağının olduğu ve Türk bayrağının dalgalandığı her yerde bizden önceki arkadaşlarımızın başarılı çalışmalarını daha ileri noktalara taşıyacağız" dedi.

FATİH ŞENDİL

‘Ölmeyi göze aldık’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN