• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çavuşoğlu'ndan 'nin yaptırım kararıyla ilgili flaş açıklama

Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Makedonya'da önemli açıklamalarda bulundu. 'dan gelen 'lerin teslimatıyla ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Sistem için bir tehdit oluşturmuyor." dedi. 'nin yaptırım kararıyla da ilgili konuşan Çavuşoğlu "Ciddiye almaya gerek yok." dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan AB'nin yaptırım kararıyla ilgili flaş açıklama

16.07.2019, 12:31

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Makedonya'da basın toplantısı düzenlerken, AB'nin Türkiye'ye yaptırım kararıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB, Türkiye'ye yaptırım uygulama kararı ile ilgili olarak sorulan soruya, "Aldıkları kararların uygulanmasının da mümkün olmadığını kendileri de biliyor. Rum kesimini tatmin etmek için kıytırıktan kararlar almak durumda kaldılar." cevabını verdi.

İşte Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan satır başları:

"S-400 SİSTEMİ F-35'E TEHDİT DEĞİL"
''Aldığımız S-400 sistemi NATO sistemlerine F-35 dahil bir tehdit oluşturmuyor. Tamamen bizim kontrolümüzde olacak bir sistemdir. Gereksiz gerginlik yaratmaya gerek yok. Zaten bitmiş bir anlaşma. Artık teslim süreci de başlamıştır.

AB'DEN TÜRKİYE'YE YAPTIRIM KARARI
Çok da ciddiye almaya gerek yok. Bankaya tavsiye vermesi AB'nin başka bir çelişkisi. AB'nin bize ihtiyacı var. Aldıkları kararların uygulanmasının da mümkün olmadığını kendileri de biliyor. Rum kesimini tatmin etmek için kıytırıktan kararlar almak durumda kaldılar. Sorun Kıbrıs Türk halklarının ada etrafındaki haklarının garanti altına alınmamasıdır. Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerimizi artıracağız. 3 gemimiz bölgede. 4. gemiyi de kısa sürede göndereceğiz.

''RUM KESİMİ AB'Yİ ARKASINA ALMASIN''
Türkiye'ye yönelik böyle kararlar alırsanız faaliyetlerimizi artıracağız. Doğu Akdeniz'de üç gemimiz var, dördüncü gemiyi de göndereceğiz. Rum kesimi de AB'yi arkasına almasın. Rum kesimini muhatabı KKTC'dir. Bir an önce akıllarını başlarına alsınlar.''

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan AB'nin yaptırım kararıyla ilgili flaş açıklama haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.