• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

yazdı: Erdoğan'ın kurduğu ilişkiler Avrupa ve ABD'yi afallatıyor

ABD'de yayın yapan gazetesi, Türkiye'nin Rusya'dan tedarik ettiği ve teslimat sürecinin sürdüğü S-400'ler nedeniyle yaşanan ABD-Türkiye gerilimine dair, Washington-- hattında yaşanan gelişmelerle ilgili bir haber yayımladı. Haberde, ABD'nin uyguladığı politikalarla Türkiye'den uzaklaştığı tespiti yapılırken "Erdoğan'ın kurduğu ilişkilerle Avrupa ve ABD'yi afallattığı" aynı zamanda "Erdoğan'ın bağımsız ve güçlü bir Türkiye için kararlı bir duruş sergilediği" satırlarına yer veriliyor.

New York Times yazdı: Erdoğan'ın kurduğu ilişkiler Avrupa ve ABD'yi afallatıyor

17.07.2019, 14:33

New York Times gazetesi S-400 savunma sistemi anlaşmasıyla, Türkiye'nin ABD ile Rusya arasındaki ilişkilerin nasıl şekillendiğini yazdı. BBC Türkçe'nin haberine göre ABD'li New York Times'ta yer alan haberde, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini satın almasıyla Ankara'nın müttefiki Washington ile ilişkilerin gerildiğini, Moskova ile ise hem ikili ilişkilerin geliştiği, hem de Suriye'deki savaşın sona ermesinde Türkiye ABD ile ters düşerken, Rusya ile ise ortaklık yaptığı ifade ediliyor.

Gazete, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e kıyasla, Türkiye'ye daha mesafeli kaldığını, Putin'in ise ticaret ve bölgede iş birliği ile daha sıcak ilişkiler kurduğunu yazıyor.

"ERDOĞAN'IN KURDUĞU İLİŞKİLER AVRUPA VE ABD'Yİ AFALLATIYOR"

New York Times, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın izlediği diplomasiye ilişkin şu ifadelere yer verdi:

"Erdoğan, 17 yıllık iktidarı boyunca Türkiye'yi, kendine göre, Çin, Rusya, Avrupa Birliği ve ABD ile rekabete edebilecek kadar, daha güçlü, uluslararası arenada da daha bağımsız bir aktör haline getirmeye çalıştı. Kurduğu ilişkiler ile kimin tarafını tuttuğu konusunda Avrupa ile Amerika'yı afallatıyor. Bunun yanıtı kısa, kendi tarafını tutuyor. Anlaşmanın altında yatan gerekçe, Erdoğan'ın 2016'da, aralarında Erdoğan'ın yakın arkadaşlarının da bulunduğu 200'den fazla Türk'ün öldüğü darbe girişiminden Washington'ı sorumlu tuttuğu derin devlet şüphesi olabilir."

"ERDOĞAN, BAĞIMSIZ VE GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN KARARLI BİR DURUŞ SERGİLİYOR"

New York Times, Rus hava savunma sistemi S-400'ün satın alınmasıyla ABD ile Türkiye arasındaki ilişkiler kopmasa da "yeniden şekillenebilir" diyor ve anlaşmanın Erdoğan'ın, "sömürgeci Batılı güçlere karşı, bağımsız ve güçlü bir Türkiye oluşturma konusundaki kararlılığını gösterdiği" yorumunu yapıyor.

ERDOĞAN PUTİN İLİŞKİSİ

Türkiye'nin Rusya ile ilişkilerini de ele alan gazete Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Başkan Erdoğan'a yakın davrandığına da dikkat çekiliyor:
"Analistler ve Türk yetkililer, Rus liderin, Türklerin kaygılarını dinlemekte Amerikalılara kıyasla daha hevesli olduklarını ve Putin'in Erdoğan'a "dengi" gibi davrandığını söylüyor. Hemen hemen her sene Trump ve ABD daha katı ve mesafeli iken, Putin diyalog önerisinde bulundu. Putin ticaretten bahsediyor."

New York Times yazdı: Erdoğan'ın kurduğu ilişkiler Avrupa ve ABD'yi afallatıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.