• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Dışişleri Bakan : Trump'ın 20 mil sözü var

Dışişleri Bakanı , ile kurulması planlanan Müşterek Harekat Merkezi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Mevlüt Çavuşoğlu "ABD Başkanı 'ın 20 mil sözü var. Bölgeden 'nin çıkartılması gerekiyor." dedi.

Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu: Trump'ın 20 mil sözü var

15.08.2019, 11:57 Güncelleme Tarihi: 15.08.2019,12:13

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sierra Leone Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nabeela Tunis ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile kurulması planlanan Müşterek Harekat Merkezi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Mevlüt Çavuşoğlu "ABD Başkanı Donald Trump'ın 20 mil sözü var. Bölgeden YPG'nin çıkartılması gerekiyor." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

ABD İLE GÜVENLİ BÖLGE MUTABAKATI
Geçenlerde teknik düzeydeki çalışmalardan sonra açıklamalarda bulunmuştuk. Bunun ön mutabakatın bir başlangıcı olduğunu söylemiştik. Detaylandırılması gereken birçok konu var. Bugün ABD'li komutan Şanlıurfa'ya gelecek. Trump'ın 20 mil sözü var. Burada amaç Güvenli Bölge'den YPG/PKK'nın çıkarılmasıdır. ABD'nin oyalama taktiğinin geçerli olmayacağıdır.

"SÖZLERİNİ TUTMADILAR..."
Münbiç'te böyle bir oyalamaya gittiler, sözlerini tutmadılar. ABD silah yardımını devam ettiriyor. Samimi olmaları ve oyalama sürecinin Türkiye tarafından tolere edilmeyeceğini anlamaları gerekiyor.

F-35 PROGRAMI
Türkiye'nin F-35 programından resmi olarak çıkarılması söz konusu değildir. Karşılıklı anlayış çerçevesinde biz bu işleri yoluna koyabileceğimiz düşünüyoruz. Aksi takdirde iki ülke karşılıklı adımlar atar ve iki ülke ilişkileri gerilir. Biz bu aşamada bunları konuşmak yerine var olan sorunları çözmeye odaklanıyoruz.

Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu: Trump'ın 20 mil sözü var haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA