• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Bu operasyon ders oldu’

dönüşü ’deki rejim saldırısı ile ilgili konuşan Başkan Erdoğan, “Bu İdlib operasyonunun ilk ayağı. Bunlar demek ki şaka yaptığımızı zannediyorlardı. Operasyonun ciddi bir ders olduğu kanaatindeyim” dedi. Erdoğan, ile ilgili de, “Ruslarla şu aşamada bir çatışma içine girmemize gerek yok” ifadesini kullandı

‘Bu operasyon ders oldu’

5.2.2020

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, kritik Ukrayna ziyareti sonrasında İdlib'deki saldırı ve gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan özetle şunları söyledi:

TAKDİR YETERLİ DEĞİL
İdlib'de 7 askerimiz ve bir sivil görevli şehit oldu. Bu İdlib mutabakatının açık ihlalidir. Rejim için bunun sonuçları olacaktır. Bu attığımız adımın ardından da orada 76 rejim mensubunu etkisiz hale getirdik. Rus tarafına da koordinatları arkadaşlarımız verdiler. Askeri gözlem noktalarımız orada hayati rol oynuyor ve yerlerinde kalacaklar. katliamına ve göç dalgasına müsaade edemeyeceğimizi bildirdik. Hem sahada hem de masada gerekli adımları atıyoruz. İdlib konusunda uluslararası toplumun da sorumluluk üstlenmesi gerekiyor. Türkiye'yi takdir etmek yeterli değil, biz somut adımlar görmek istiyoruz. "Bu kadar insanı yediriyorsunuz, içiriyorsunuz. Türkiye çok büyük işler yapıyor" gibi bizi takdir kelamları artık yetmiyor. İcraat istiyoruz. İdlib operasyonunun bu ilk ayağı. Bunlar demek ki şaka yaptığımızı zannediyorlardı. Yapılan operasyonların bunlara ciddi bir ders olduğu kanaatindeyim ama durmayacağız aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Bizim Rusya ile şu aşamada bir çatışma içerisine girmemize gerek yok. Bizim şu anda Rusya ile çok ciddi stratejik girişimlerimiz var.

RUSYA İLE KONUŞACAĞIZ
Bunlardan biri, nükleer enerji meselesi. İkincisi, Türk Akım Projesi. Bir diğer adım, şu anda doğalgazımızı, çok ciddi bir oranda Rusya'dan alıyoruz. Bir diğer önemli adım da S-400 konusu. Bizim S-400'den geri adım atmamız söz konusu değil. Onun için de tabi her şeyi oturacağız konuşacağız. Öfke ile değil... Çünkü öfke ile kalkan zararla oturur.

KIRIM'IN İLHAKINI TANIMIYORUZ
Konuşmasında Ukrayna temasları ile ilgili de konuşan Erdoğan, "Ukrayna ile Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin 8'inci toplantısını gerçekleştirdik. 7 anlaşma imzaladık. Kırım Tatarları konusunda da pozisyonumuz net. Kırım'ın ilhakını tanımıyoruz. FETÖ ile mücadele konusunda Ukrayna 2018'de iki kişiyi ülkemize sınır dışı etmişti fakat burada hala iki okulları var. Bunların Maarif Vakfı'na devri için ricada bulundum. Necip Hablemitoğlu'nun katil zanlısı Nuri Gökhan Bozkır'ın iadesi için de girişimlerimiz sürüyor.

‘Bu operasyon ders oldu’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.