• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çikolatadan ilaç etken maddesi çıktı

Tarım ve , gıdada taklit ve tağşiş yapan firmaların listesini açıkladı. En fazla tağşişe zeytinyağında rastlandı. Carrefour Filiz çayda gıda boyası, İzmir’de bir firmanın ürettiği çikolatada ise ilaç etken maddesi bulundu.

Çikolatadan ilaç etken maddesi çıktı
Giriş Tarihi: 16.9.2020

Tarım ve Orman Bakanlığı vatandaşın sağlığını korumaya, gıdada taklit ve tağşiş yapanlara göz açtırmamaya devam ediyor. Bu kapsamda, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen 91 firmaya ait 113 parti ürün daha ifşa edildi. Bakan Bekir Pakdemirli, "Bir usulsüzlük gördükleri anda vatandaşlarımızın Alo 174 Gıda İhbar Hattı ve 0501 174 0 174 numaralı WhatsApp Gıda İhbar Hattı aracılığı ile şikayetlerini iletmelerini rica ediyorum" dedi.

EN ÇOK ZEYTİNYAĞINDA
En fazla taklit tağşişe zeytinyağında rastlandı. Carrefour Filiz çayda gıda boyası tespit edildi. Kırmızı toz biberde boya, balda glukoz, çikolatada ilaç etken maddesi bulundu. İstanbul'da 3, Adana'da bir firmada at eti ve tek tırnaklı eti tespit edildi. Aydın, Çanakkale, Bursa, İzmir, Bilecik ve Manisa'da yer alan çok sayıda üreticinin natürel sızma zeytinyağında tohum yağı bulunduğu ve daha düşük zeytinyağları ile karıştırıldığı tespit edildi.Bakanlığın yayınladığı hile-li gıdaların listesinde İzmir'den sekiz firma yer aldı. Ürünler-de tağşiş, taklit ve ilaç etkenleri görünürken bir firmanın ürettiği çikolatada sildenafil (cinsel per-formans artırıcı) kulla-nıldığı belirtildi.

SÜT ÜRÜNLERİ DE VAR

İzmir'deki hile-li gıda listesi: Çeşme Süt ve Tarım Ürünleri, Soliya Gıda İnş. Paz. San, Güney Tüketim Malla-rı, Merkan Gıda Hayvancılık İn. İth. İhr. San, CVZ Fonksi-yonel Gıda ve Sağlık Ürün-leri, Balta-lı Gıda Hay. San, Ege Başak Süt Ürünleri ve Güler-yüz Lokantası.

AYDIN'DAKİ FİRMALAR
AYDIN'DA ürünlerin-de taklit ve tağşiş yapıldı-ğı belirlenen firmalar ise şöyle sıralandı: Didim'de Kalaycıoğlu'nun Natü-rel Sızma Zeytinyağı Ekstra Virgin Olive Oil, Köşk'te Aktif Zeytinci-lik'in Mudanya Köy Koop. Natürel Sızma ve Batıdan Şifa ve Fatma Gökkaya'nın Erbil Tat, Germencik'te Feridun Yıldırım Tarım Ürünleri'nin Ince-bat, Efeler'de Özı-şıl Gıda'nın May mis, Efeler'de E.A.T Tarım Ürünleri Zey-bek ve Grand Yayla, Natü-rel Sızma ve Batıdan Şifa, Efeler'de Şifa Süt'ün tam yağlı süzme yoğurt.

Çikolatadan ilaç etken maddesi çıktı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA