• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Son dakika: Başkan Erdoğan'dan Tanıtım Toplantısı'nda önemli açıklamalar

Son dakika haberi...Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Tanıtım Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ", bizim dönemimizde diğer alanlarla birlikte spor altyapısında da çağ atlamıştır." diye konuştu.

Son dakika: Başkan Erdoğan'dan Milli Sporcu Bursu Tanıtım Toplantısı'nda önemli açıklamalar

18.02.2021, 15:24 Güncelleme Tarihi: 18.02.2021, 16:34

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu ülke eğitimli, nitelikli, sağlıklı, milli ve manevi değerlerle mücehhez gençlerin omuzlarında yükselecektir" dedi. Erdoğan, sporcu bursuyla genç sporcuların kazandıkları bölümlerde yüzde 100 burslu şekilde okuyabilecekleri müjdesini verdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Milli Sporcu Bursu Tanıtım Toplantısı'na katılan Başkan Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM
Bugün spor alanında çığır açacak önemli bir projeyi gençlerimize tanıtmak üzere bir aradayız. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile üniversiteler arasında hayata geçirilen projenin hayırlı olmasını diliyorum. Sporcu bursuyla vakıf üniversitelerine yerleşen 76 öğrencimizi tebrik ediyorum. Madalya kazanan gençlerimizin eğitim-öğretim hayatlarında da aynı başarıyı yakalayacaklarına inanıyorum.ÇOCUKLUĞUMUZDA SPORA ÖNEM VERİLMEZDİ
Bizim çocukluğumuzda spora gereken önem verilmez, spor yapan çocuklar adeta hayta yaftası yerdi. Ailelerden gizli, saklı şekilde sürdürülmeye çalışılırdı. Her şeye rağmen direnerek profesyonel spor hayatına gençlerimizin hayatı eğitimden mahrum kalmıştır. Gelişmiş ülkelerde eğitim hayatı spor hayatının ayrılmaz bir parçası olarak görülür, sporcular el üstünde tutulur. Dünyada ilk 100 arasında yer alan California Üniversitesi, olimpiyatlarda toplam 288 madalya kazanmıştır. Stanford ise olimpiyatlarda 280 madalya elde etmiştir. Akademik çalışmalarda başı çeken bu kurumların sporda da parlak neticeler alması tesadüf değildir.TÜRKİYE BİZİM DÖNEMİMİZDE SPORDA ÇAĞ ATLADI
Spora önem atfettikçe, sporculara hak ettikleri değeri verdikçe bizim üniversitelerimizin de aynı başarıyı yakalayacağına inanıyorum. Aileler çocuklarını spora daha fazla yönlendiriyor. Okullar eğitimin yanı sıra spor faaliyetlerine ağırlık veriyor. Üniversiteler sporda derece yapan gençlere daha çok sahip çıkıyor. Türkiye, bizim dönemimizde spor alanında da çağ atlamıştır. Artık büyük çoğunluğu ömrünü tamamlamış stadyumları yıkıp, yeni tesisler inşa ettik. 32 stadyumu tamamladık, 12'si devam ediyor, 4'ünün projesi sürüyor. Faal sporcu sayımız ise son 18 yılda 206 binden 3 milyon 623 bine ulaştı. Okullarımızda yürüttüğümüz yetenek taramasıyla çocuklarımızı özel eğitime alıyoruz.

EN ÖNEMLİ PROJELERDEN BİRİ SPORCU EĞİTİM MERKEZİ
Spordaki başarılarımızı artırmak için hayata geçirdiğimiz en önemli projelerden biri sporcu eğitim merkezidir. Toplam 1671 sporcu yetiştiriyoruz. Sporcularımıza hem faaliyet gösterdikleri spor dalı hem dersleri için özel eğitimler veriyoruz. Her başarı önemlidir. Ancak başarının kendisi kadar, başarının emeğin, kalitenin takdir edilmesi de önemlidir. Başarılı sporcularımızın emeklerini zayi etmemek için farklı destek programlarını devreye aldık. Üniversiteyi kazanan bütün sporcularımıza burs veriyor, yurtlarda barınma önceliği tanıyoruz.KORONAVİRÜSE RAĞMEN SPORCULARIMIZ BAŞARI GÖSTERDİ
2002 yılında 1481 madalya kazanabilen sporcularımız, salgın öncesi 2019'da 8 bin 800'ün üzerinde madalyayla hepimizi sevindirdiler. Önümüzdeki yıl Tokyo Olimpiyatları'nda kota sayımız da 10 branşta 53'e ulaştı. Dünyayı etkisi altına alan koronavirüse rağmen sporcularımız uluslararası organizasyonlarda üstün başarılar gösterdiler. Bayrağımızı dalgalandıran her bir sporcu gencimize şükranlarımı sunuyorum. Sporcularımızın uluslararası alandaki başarıları arttıkça, ailelerin çocuklarını spora yönlendirme şevkleri de büyüyor.

GAYEMİZ, ÇEKTİĞİMİZ ÇİLELERİ GENÇLERE ÇEKTİRMEMEK
Gayemiz, bizim çektiğimiz çileleri gençlerimize çektirmemek. Gençlere yapılan yatırım geleceğimize yapılan yatırımdır. Bu ülke eğitimli, nitelikli, sağlıklı, milli ve manevi değerli mücehhez gençlerin omuzlarında yükselecektir. Türkiye'yi aydınlık yarınlara, sporda, sanatta, bilimde, kültürde başarılıyla temayüz etmiş gençlerimiz taşıyacaktır. Gençlik geleceğimizin tohumu, istikbalimizin teminatıdır. Kamusu, sivil toplumu, üniversitesi, hepimizin görevi gençlerimize hayallerini gerçekleştirebilecek ortamı sağlamaktır.

YÜZDE 100 BURSLU OKUYABİLECEKLER
Sporcu burslarını da bu çerçevede önemli bir adım olarak görüyorum. Sporcu bursuyla genç sporcularımız kazandıkları bölümlerde yüzde 100 burslu şekilde okuyabilecekler. 76 sporcumuzun yararlandığı projemizin, önümüzdeki dönemde kapsamının genişletilmesi ve paydaşlarının artırılmasında fayda var. Bu çalışmayı ortaokul ve lise seviyesine de teşmil ediyoruz. 538 kontenjanla ortaöğretimde bu uygulamayı hayata geçiriyoruz. İlk olarak özel öğretim derneğine bağlı özel okullarla mutabakat metni imzalandı. Buradan tüm özel eğitim kurumlarımızı Türk sporcularını yetiştirmek amacıyla bu mutabakata katılmaya davet ediyorum. Milli Sporcu Bursu mutabakatının Türk sporuna hayırlı olmasını diliyorum.

Son dakika: Başkan Erdoğan'dan Milli Sporcu Bursu Tanıtım Toplantısı'nda önemli açıklamalar haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.