• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Başkan Erdoğan ABD'li yatırımcılarla bir araya gelecek!

Başkan Erdoğan, yarın aralarında Netflix ve Microsoft'un da olduğu 20'ye yakın ABD'li şirketle bir araya gelecek. Toplantının ana gündemi Türkiye ekonomisinin görünümü ve ortamı olacak.

Başkan Erdoğan ABD'li yatırımcılarla bir araya gelecek!

25.05.2021, 15:27

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, yarın ABD'li yatırımcılarla bir araya gelecek. Daha önce de farklı sebeplerle ABD'li yatırımcılarla görüşen Erdoğan, bu kez video konferans yöntemiyle görüşecek.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, ABD'nin ticaret odası ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi'nin organizasyonuyla düzenlenen bir etkinlik. ABD Ticaret Odası'na bağlı firmalar söz konusu toplantıya katılabilecek. Sayı henüz net olmamakla birlikte 16 ila 20 arasında firma olacağı belirtiliyor. Microsoft, Netflix gibi dünyaca ünlü firmalar da toplantıda bulunacak.

Toplantı ile ilgili önemli bilgileri A Para Ankara Haber Müdürü Murat Ovucu aktardı:
Toplantının yarın akşam saatlerinde yapılması bekleniyor. Başkan Erdoğan bir açılış konuşması yapacak. Konuşma basına açık olacak ancak toplantı kapalı ortamda gerçekleştirilecek.

Toplantının ana gündemi Türkiye ekonomisinin görünümü ve ortamı olacak. Bu kapsamda geride bıraktığımız aylar içerisinde hükümet tarafından açıklanmış olan İnsan Hakları Eylem Planı içerisindeki düzenlemeleri ve Ekonomik Reform Paketi ABD'li yatırımcılara aktarılacak.

Bunların dışında yine Türkiye ekonomisine ilişkin soruları da bu toplantıda yanıtlanacak. Toplantıya Başkan Erdoğan'ın yanında ilgili bakanlar da katılacak.

Malum Türkiye ile ABD arasında daha önceki hükümet döneminden kalmış bir hedef var. 100 milyar dolarlık bir ticaret hedefi. Bu yeni dönemde devam edecek mi? sorusu merak ediliyor. İki ülke arasındaki ticaret hacminin de 2019'da 21 milyar doların üzerine çıktığını biliyoruz ama geride bıraktığımız yıl yine pandemiye rağmen 18 milyar doların üzerinde bir dış ticaret hacmi oluşmuştu. Türkiye'de de 2 binin üzerinde ABD şirketi var. Tüm bu konular iki ülkenin ticaretinin gelişmesi konusunda önemli.

Başkan Erdoğan ABD'li yatırımcılarla bir araya gelecek! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.