• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Aşılamada kritik detaylar ortaya çıktı! Her hafta 5 milyon...

Son dakika haberine göre; Türkiye'nin kritik kararlara kilitlendiği ve normalleşme sürecinin kademe kademe geliştirileceği süreçle birlikte eş zamanlı ilerleyecek olan aşılama sürecine dair çok önemli detaylar ortaya çıktı.

Aşılamada kritik detaylar ortaya çıktı! Her hafta 5 milyon...
SABAH

31.05.2021, 08:31

Türkiye'nin kritik kararlara kilitlendiği ve normalleşme sürecinin kademe kademe geliştirileceği süreçle birlikte eş zamanlı ilerleyecek olan aşılama sürecine dair çok önemli detaylara SABAH ulaştı. Edinilen bilgiye göre Türkiye, haziran ayıyla hızlı bir aşılama sürecine girecek.

HAFTADA 5 MİLYON AŞILAMA YAPILACAK

Türkiye her hafta 5 milyon doz olarak sevk edilecek BioNTech aşıları hiç bekletilmeden kullanılacak. Çin ve Rus aşısı gelmese bile haftada en az 5 milyon doz aşı yapılmış olacak. Böylece 30 milyon kişinin ilk doz aşısı yapılmış olacak. Aşılar için ikinci doz yedeklemesi yapılmasına gerek olmadığı için bir anda 30 milyon kişi aşılanmış olacak. Temmuz sonunda 18 yaş üstü yaz sonunda ise toplumun yüzde 60'ı aşılanması hedefleniyor. İkinci dozlar da yaz sonuna kadar yapılacak.

sparta'nın Şarkikaraağaç ilçesindeki Mada Adası'nda ulaşım sıkıntısı nedeniyle aşı olmaya gidemeyen vatandaşlar, adaya gelen sağlık ekiplerince aşılandı.

HATIRLATMA DOZU İÇİN DE TAKVİM HAZIR

Sağlık Bakanlığı, üçüncü yani hatırlatma dozlarının yapılmasını da planlamaya başladı. Verilere göre Çin aşısı Sinovaç'ın 6 ay, BioNTech'in ise 9 ay sonra tek doz olarak hatırlatma yapılması planlanıyor. Sonbahara kadar bilim insanları tarafından çalışmaların tamamlanıp, "farklı aşı ile hatırlatma dozu yapılabiliyor mu, kişiler nasıl yanıt veriyor" sorularının yanıtını içeren sonuçların yayınlanması bekleniyor.

O yüzden antikor taramaları ve farklı aşı ile hatırlatma dozu yapma deneyleri önem taşıyor. Yerli aşının yetişmesi halinde Sinovac'ın hatırlatma dozunun bununla yapılması bekleniyor.

Aşılamada kritik detaylar ortaya çıktı! Her hafta 5 milyon... haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.