• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Lozan vurgulu Navtex derinliği

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki Türkiye, Doğu Akdeniz, Ege ve Karadeniz'de kararlı duruşunu en küçük bir kıpırdanmada bile net ve açık ortaya koyuyor. Konuk Yazar Bülent Erandaç yazdı.

Lozan vurgulu Navtex derinliği

25.11.2021

Mavi Vatan'ı ruhen ve bedenen kuşanmış Aziz Milletimizin hak ve menfaatlerini ne olursa olsun korumaya kararlı Türkiye, Yunanistan'a arka arkaya LOZAN TOKATLARI atmayı da sürdürüyor. Türkiye'den Yunanistan'a Lozan vurgulu son Navtex, Semadirek ve Limni için. Türkiye, yayımladığı yeni NAVTEX bildirisinde, Yunanistan'ın önceki gün yayımladığı Navtex ile Semadirek ve Limni adalarının 1923 Lozan Barış Antlaşması ile belirlenen gayri askeri statüsünü ihlal ettiğini vurguladı. Peki Lozan'a vurgu yapan Navtex ne anlama geliyor?

'STATÜSÜ İHLAL EDİLMİŞTİR'
Türkiye'nin Lozan'a atıf yapılan Navtex'lerin anlam ve önemi çok büyük. TARİH: 30 NİSAN 2020. Türkiye, Ege'de Lozan kartı açtı. Ege'deki Yunan işgalini uluslararası platformlara taşımaya hazırlanan Türkiye, askeri olarak da Lozan kartını masaya sürdü. 'Gayri Askeri Statü'de bulunan 3 adanın etrafında askeri tatbikat yapmak isteyen Yunanistan, 30 Nisan ve 15 Mayıs'ta yayımlanan iki ayrı Navtex ile uyarıldı. "İpsara Adası'nın, 1923 Lozan Barış Antlaşması ile belirlenen gayri askeri statüsü ihlal edilmiştir. Uluslararası hukuk kuralları gereği gayri askeri statüdeki adanın askeri maksatlı kullanımı kabul edilemez. Sakız ve Sisam adalarının 1923 Lozan Barış Antlaşması ile belirlenen gayri askeri statüsü ihlal edilmiştir." denildi. Türkiye'nin Lozan vurgulu bir bildirimi ilk kez yayımlaması önemli bir adımdı. Bu, Yunanistan'a ikaz mesajıydı. 1950'lerden beri silahlandırılan adalara artık kayıtsız kalınmayacaktı. Türkiye haklı olarak "Ne yapıyorsunuz, Lozan'a göre silahlı güç bulunduramazsınız" diyordu. Türkiye bu mesajı yayınlıyor, kendi Navtex'ini yayınlayarak bölgeye savaş gemilerini gönderiyor. Burada atış tatbikatları gerçekleştiriyor, 'sıkıysa gel çıkar beni' diyor. "Ege adalarının etrafında istediğinizi yapamazsınız" mesajı veriyor.

BM'YE TÜRKİYE MEKTUBU
Türkiye, Lozan ve Paris antlaşmalarından doğan haklarını kullanma yolunda KARARLI olduğunu gösterdi. Başkan Erdoğan'ın talimatıyla BM Genel Sekreterine bir mektup gönderildi. Ege adalarının askerden arındırılması ile ilgili şartları hatırlattı. Yunanistan, 1960'lardan beri adaları silahlandırarak Ege Adaları'nın silahsızlandırılmış statüsüne aykırı hareket ediyordu. Ve Başkan Erdoğan-Türk Devlet Aklı, artan ve sertleşen uyarılarla, Navtex'ler yayınlıyor.

EGE'DE STRATEJİK HEDEF
Başkan Recep Tayyip Erdoğan-Türk Devlet Aklı'nın Ege'deki stratejik hedefi, Türkiye'nin yakınındaki Ege adalarının silahtan arındırılması. Bu hedefe doğru Türkiye Navtexlerle yürüyor. Ege'de yaşanan sorunları uygun uluslararası ortamlarda gündeme getiriyor. Nihayetinde, Türkiye tarafından askeri tedbirlere başvurulmasını hukuken haklı kılacak, Yunan ihlallerini sonlandıracak hedefe doğru adım adım geliniyor. Ege adaları ihlalleri, Yunanistan'ın bu adalar üzerindeki egemenliğini de ortadan kaldırmıştır ve Türkiye tarafından askeri tedbirlere başvurulmasını da hukuken haklı kılacak çok önemli bir hukuki gerekçedir. Türkiye'nin bu adaların etrafını silahlandırmasını SAĞLAMA HAKKI DOĞMUŞ BULUNUYOR.

ANLAŞMALARDAKİ MADDELER ÇOK AÇIK
1923'TE imzalanan Lozan Barış Antlaşması'nın 13. Maddesi'nde, "Barışın korunmasını sağlamak amacıyla Yunan Hükümeti, Midilli (Lesvos), Sakız (Chios) Sisam (Samos) ve Nikarya (Ahikerya) adalarında hiçbir deniz üssü ve hiçbir istihkam kurmayacak" ifadesi yer alıyor. 1947 tarihli Paris Antlaşması'nda Yunanistan'ın bu adaları "silahlandırmayacağı" açık hükümler halinde belirtiliyor. "Bu adalar askerden arındırılacak ve askerden arındırılmış şekilde kalacak" ifadesi yer alıyor.

Lozan vurgulu Navtex derinliği haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.