Aleyna ve Sevgi Dağ artık ayrılmayacak

Giriş Tarihi:01.09.2009, 19:00 Güncelleme Tarihi:01.09.2009, 19:00
8 yıl önce nüfusuna kaydettirdiği görme engelli Aleyna üzerindeki hakları elinden alınan Sevgi Dağ'ın 'kendi anne ve babasını koruyucu aile yapma' girişimi onaylandı
ŞİRVAN BEKTAŞ (HABER MERKEZİ)

Görme engelli Aleyna'yı 8 yıl önce tesadüfen tanıştığı annesinden alarak nüfusuna kaydettiren ve bu nedenle devletin açtığı dava üzerine küçük kız üzerindeki hakları elinden alınan Sevgi Dağ'ın sorunu aşmak için bulduğu 'kendi anne ve babasını koruyucu aile yapma' formülü işe yaradı. Aleyna'nın Sevgi Dağ'dan ayrılmaması için dede ve nine Mehmet-Rukiye Dağ çiftinin koruyucu aile olmasını onaylayan Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu İl Müdürlüğü'nün kesin kararı dün valilikten çıktı.

DAĞ'A VERİLECEK

Kararı içeren protokol dün Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu tarafından imzalandı. Tunçsu, Valilik olarak ilgili davalar sonuçlandırıldıktan sonra Aleyna'nın Sevgi Dağ'a evlatlık olarak verileceğini de belirterek, "Sevgi Dağ ve Aleyna'nın bir daha ayrılmamaları için, Aleyna'nın gerçek annesi üzerinden nüfusunun düşürülme davası bitince, Aleyna'yı Sevgi Dağ'a evlatlık vereceğiz. Valilik olarak Sevgi Dağ'ın anneliğine güveniyoruz. Aleyna'nın psikolojik açıdan rahat bir ortamda büyümesi için elimizden geleni yapacağız" dedi.

ARALARINDA BAĞ OLUŞTU

Aleyna'nın nine ve dedesinin koruyucu aile olmasını içeren kararı dün imzalamaktan mutluluk duyduğunu belirten Tunçsu, "Aleyna zaten Sevgi Dağ'ın yanındaydı. Biz sadece Aleyna ile ilgili mahkeme süreçleri bitene kadar mevcut durumu hukuki bir yapıya sokmak için koruyucu aile sistemini devreye soktuk. Sevgi Dağ ile Aleyna arasında yıllardır oluşan bir bağ var ve bizim bunu görmezden gelmemiz imkansız. Bizim için önemli olan Aleyna'nın sevgi ve güven içinde büyüyebilmesini sağlamaktır. Bundan sonraki amacımız Sevgi Dağ'ın Aleyna'yı evlat edinmesini sağlamaktır. Valilik olarak Sevgi Dağ'ı destekliyoruz" diye konuştu.

2001'DE BAŞLADI
Sevgi Dağ, Aleyna'yı 2001 yılında İzmir'in Çiğli ilçesinde emlakçılık yaptığı büroda tanıştığı annesinden daha 1 haftalıkken alarak evlat edindi. Aleyna'ya anne sevgisi veren ve o dönem basının gösterdiği yoğun ilgi üzerine Türkiye gündemine oturan Sevgi Dağ'ın zorlu mücadelesi, 2003 yılında başladı. Basında çıkan haberler ile SÇHEK yetkilileri, Aleyna'nın Sevgi Dağ'ın kendi öz kızı olmadığı öğrendi. 2004 yılında SÇHEK tarafından Aleyna'nın Sevgi Dağ'ın nüfus kaydından çıkarılması için dava açıldı. Geçtiğimiz aylarda dava sonuca bağlandı ve Aleyna'nın Dağ'ın nüfus kaydından çıkarılması kararlaştırıldı. Bu dava nedeniyle küçük kızın koruyucu ailesi olmak için yaptığı başvuru da kabul edilmeyen Sevgi Dağ'ın babası Mehmet Dağ, SHÇEK İl Müdürlüğü'ne gelerek eşi Rukiye Dağ'la birlikte Aleyna'nın koruyucu ailesi olmak için başvurdu. Süreç devam ederken SÇHEK bir yandan da, Aleyna'yı gerçek annesinin nufusuna geçirdikten sonra tekrar gerçek annenin nüfusundan düşürme girişimlerine başladı. Vali Yardımcısı Tunçsu'nun açıklamasına göre Aleyna, gerçek annesinin nüfusundan düşürüldükten sonra, Sevgi Dağ tarafından evlat edinilebilecek.

Uzun vadeli planlar yapacağım
Kararın ardından çok mutlu ve heyacanlı olduğunu belirten Sevgi Dağ ise, "Korkularım bitti. Çok mutluyum. Artık, Aleyna ile ilgili uzun vadeli planlar yapacağım. Bugüne kadar kaybetme korkusu ile kızımı rahatça büyütemiyordum. Valiliğin de beni desteklemesi benim için hem gurur hem de güven vericidir. Doğru yolda olduğuma bir kez daha inandım" diye konuştu.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.