• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

A gribi korkusuyla maskeler tüketildi

13.11.2009, 00:00

ERKAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

A gribi korkusu nedeniyle eczanelerde mevsimsel grip ve zaturree aşısının ardından maske de tükendi. Grip belirtileri görüldüğünde hastalığı sevdiklerine ve çevresine bulaştırmak istemeyen kişiler, eczanelerde maske bulamamaya başladı. Önceki gün eczanelere dağıtılan bin maske bir saat içerisinde satıldı. Türkiye'de maske üreten bir kaç firma olduğunu belirten Ak-Yel Medikal'in sahibi Fatih Arpacı, "Talebe yetişmek için 24 saat çalışıyoruz. Bir ayda 6 milyon maske satıyoruz. Sağlık Bakanlığı bu sıkıntıyı önceden görüp yurtdışından maske ithal etmeliydi" dedi.

KARABORSA
Hastanelerin maske sıkıntısı yaşamadığını belirten İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Özkan ise, "A gribi hastaları maske takabilir. A gribi olmayan insanların sokakta maskeyle dolaşması halkımızda panik yaratır. Eczanelerde maske bulunamaması konusunda bir bilgi sahibi değilim" dedi. İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, maskeyi ihtiyaç sahibi olan olmayan herkesin satın aldığını belirterek, "Eczanelerde Alkol bazlı jeller, maske, grip aşısı, zaturre aşısı tükendi. Bu maskeleri grip hastaların takması gerekiyor. Ancak izlediğim kadarıyla sağlıklı kişiler da maske takmaya başladı" diye konuştu. İzmir Tıbbı Malzemeciler Derneği Başkanı Recai Aslan da "Aşırı talep nedeniyle kimsenin elinde maske kalmadı. Maske karaborsaya düştü" dedi.A gribi korkusuyla maskeler tüketildi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.