Türkiye'ye yön verenler bu okuldan mezun oldu

Giriş Tarihi:01.12.2009, 17:39 Güncelleme Tarihi:01.12.2009, 17:39
1915'te kurulan okul, Devlet eski Bakanı Yıldırım Aktuna, Yeni Asır Yazarı Erkin Usman ile sanatçı Çolphan İlhan gibi sanat, siyaset ve spor dünyasının ünlü isimlerini yetiştirdi
1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından ziyaret edilen okulda geçtiğimiz yıl ÖSS'ye giren 264 öğrenciden 194'i dört yıllık üniversitelere yerleşmeyi başardı

ŞİRVAN BEKTAŞ

İzmir Karşıyaka Lisesi, 1915 yılında 'Kız Öğretmen Okulu' adıyla kuruldu ve 1932 yılında 'Karşıyaka Ortaokulu' olarak eğitim vermeye başladı. 1945 yılında Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından okulun lise bölümü açıldı. 1945 yılında Karşıyaka Kız Eğitim Enstitüsü kapatılınca Karşıyaka Lisesi bugünkü alan üzerine taşındı ve bağımsız binasına kavuşarak lise oluşumunu tamamladı. 1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından ziyaret edilen okul, Yeni Asır Yazarı Erkin Usman, Devlet eski Bakanı Yıldırım Aktuna, Karşıyaka Belediye eski Başkanı Cihan Türsen, ünlü haber spikeri Kaan Yakuphanoğullarından gibi birçok ünlüyü mezun etti. Karşıyaka Lisesi 2005-2006 Eğitim-Öğretim yılı başında statü değiştirerek Anadolu lisesi oldu ve ismi 'Karşıyaka Merkez Anadolu Lisesi' olarak değişti. Fakat okul, eski mezunlardan gelen yoğun istek üzerine tekrar 'Karşıyaka Lisesi' ismini aldı.
32 derslik, iki veloybol sahası, basketbol ve halı sahası bulunan okulda yaklaşık bin öğrenci eğitim alıyor. Karşıyaka Lisesi'nde geçtiğimiz yıl ÖSS'ye giren 264 öğrencinin 194'i dört yıllık üniversiteye yerleşme başarısı gösterdi. Böylece Karşıyaka Lisesi, Anadolu lisesi olduktan sonra verdiği ilk mezunlarıyla yüzde 74 başarı elde etti.

DERECELER ALIYOR
Okul, ÖSS başarılarının yanı sıra sosyal etkinliklerle de adından söz ettirerek, Türkiye çapında ve yerel çapta düzenlenen akademik, sosyal ve sportif yarışmalardan derecelerle dönüyor.
Okul müdürü İlyas Babayiğit, en önemli hedeflerinin ıÜüinsan hak ve özgürlüklerine saygılı, ulusal değerleri sahiplenen gençler yetiştirmek olduğunu belirterek, "Toplum-veli-öğrenci-öğretmen odaklı, iletişim ve işbirliğine dayalı bir eğitim-öğretim ortamı oluşturduğumuza inanıyorum" dedi.

Mezun olan ünlü isimler
Devlet eski Bakanı Yıldırım Aktuna
Orman eski Bakanı Ersin Taranoğlu
Eski milletvekili Oral Karaosmanoğlu
Eski milletvekili Ali Rıza Bodur
Eski milletvekili Veli Aksoy
Eski milletvekili Rafet Erim
Karşıyaka Belediye eski Başkanı Cihan Türsen
Dünya Bankası Asya Grubu Genel Müdürü Atilla Karaosmanoğlu
Yeni Asır Yazarı Erkin Usman
Şarkıcı Tuğba Karaca
Oyuncu Alp Kırşan
Manken Ece Begüm Yücetan
Yönetmen Hakan Yonat
Oyuncu İpek Tuzcuoğlu
Spiker Kaan Yakuphanoğullarından
Spiker Ayşenur Yazıcı
Şair Metin Altıok
Sanatçı Çolphan İlhan
Karikatürist Güngör Kabakçıoğlu
Fenerbahçe eski futbolcusu Ergun Öztuna (Puşkaş)
kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.