Mikro kredi uygulaması İzmirli kadınlara ulaştı

Giriş Tarihi:16.03.2010, 19:40 Güncelleme Tarihi:16.03.2010, 19:40
Kadınlara üretim yapmaları için sermaye niteliğinde kredi vermeyi öngören mikrokredi uygulaması, İzmir Valisi Cahit Kıraç ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül arasında imzalanan protokol ile İzmir'de başladı
İLKER ÇOBAN (HABER MERKEZİ)

Girişimci kadınlara kendi işlerini kurma imkanı yaratan mikrokredi fırsatı, sonunda İzmirli kadınlara da ulaştı. Kadınlara üretim yapmaları için sermaye niteliğinde küçük miktarda kredi vermeyi öngören mikrokredi uygulaması, dün İzmir Valisi Cahit Kıraç ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVAK) Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül arasında imzalanan protokol ile İzmir'de de resmen başladı. Bayraklı ve Karabağlar ilçelerinde başlayacak olan projenin kent geneline yayılacağını belirten Vali Kıraç, ilk etapta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan yardım alan ve yeşil kartlı olan yaklaşık 300 bin kadına mikrokredi vermeyi hedeflediklerini söyledi. TİSVAK Başkanı Akgül ise, İzmir'deki kadınlara da mikrokredi verecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

KIRAÇ: MUTLUYUZ
Protokol töreni öncesinde konuşan Vali Kıraç, TİSVAK'ın 2003'ten bu yana 43 ilde 31 bin yoksul kadına toplam 47 milyon 500 bin lira faizsiz kredi dağıtarak iş imkanı yarattığı bilgisini verdi. Mikrokredi uygulamasını İzmir'de başlatmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Vali Kıraç, projeyi ilk etapta İzmir'e göçle gelen vatandaşların yoğunlukta olduğu Bayraklı ve Karabağlar ilçelerinde başlatacaklarını söyledi. İlçe kaymakamlıkları ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının da projeye destek vereceğini belirten Kıraç, İl Özel İdaresi Kanunu'nun 6'ıncı maddesi doğrultusunda projeye maddi destek sağlayabildiklerini dile getirdi.

YER TEMİNİ YAPILACAK

Vali Kıraç ve Akgül, İzmir'de merkez şubesinin nerede açılacağına henüz karar verilmediğini belirterek, en kısa zamanda yer teminini yapacaklarını söyledi. TİSVAK Başkanı Akgül, şubeyi kısa sürede teşrif edip çalışacak personeli Aydın Şubesi'nden destek alarak 15 günlük eğitim sürecinden geçireceklerini ifade etti. Akgül, İzmir Valiliği adına hizmet verecek mikrokredi şubesini 1 ay içinde açmayı hedeflediklerini söyledi.

5'ER KİŞİLİK GRUPLAR
Yoğun göç alan, yoksul ve işsiz kadın sayısının çok olduğu İzmir'de mikrokrediyi başlatmanın büyük mutluluğunu yaşadıklarını belirten TİSVAK Başkanı Aziz Akgül, uygulama hakkında bilgi verdi. Uygulamanın başladığı ilk yıl, kadınlara 100 TL ile 700 TL arasında mikrokredi verdiklerini belirten Akgül, her yıl miktarın talep edilmesi durumunda 1000 TL arttığını söyledi. İzmir'de mikrokredi alacak kadınları 5'er kişilik gruplar haline getireceklerini belirten Akgül, "Mikrokredi alan kadınlar 5'er kişilik gruplar halinde hareket edecek. Bir hafta boyunca eğiteceğimiz kadınlara kredileri kişisel olarak vereceğiz ve üretim kişisel olarak yapılacak ama onlar bir takım olacak. Bu uygulama kadınlar arasındaki dayanışmayı da artıracak. Mikrokredi verdiğimiz kadınlardan tahsilatı da evlerine giderek biz yapacağız" dedi.

46 HAFTADA ÖDENECEK
Mikrokrediden yararlanan kadınların aldıkları parayı 46 haftada ödeyeceklerini belirten Akgül, geri ödemelerde faiz almadıklarını, yüzde 15 oranında işletme bedeli aldıklarını söyledi. Akgül, zaman içerisinde işletme bedelini düşürmek istediklerini söyledi. Bugüne kadar mikrokredi uygulamasından yararlanan kadınların 212 ayrı konuda üretim yaptıklarını belirten Akgül, el işi ve takıdan evinde yemek üretip restoranlara satanlara kadar geniş bir yelpazeye sahip olduklarını söyledi. Hedeflerinin yoksul kadınlar olduğunu belirten Akgül, "Biz üretim kabiliyeti olan ve 'Ah azıcık param olsa neler yaparım' diyen kadınlara ulaşmayı istiyoruz. Bu sistem güvene dayalı bir sistem. Şu ana kadar tahsilat konusunda bir sıkıntı yaşamadık. Hem aile hem toplumda yoksulluk ve işsizlikten en fazla etkilenenler kadınlar olduğu için ve yarınımızın teminatı çocuklarımızın eğitimi ve bakımında annelerin rolü büyük olduğu için mikrokrediyi kadınlara veriyoruz" dedi.

Yeni Asır'a teşekkür
Aziz Akgül, protokol töreni sırasında projeye destek veren ve kurulduğu dönemde bir süre TİSVAK Genel Sekreterliği yapan Yeni Asır Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı'ya, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ'a, kendisi ile temas kuran modacı Hanife Çetiner'e ve önümüzdeki günlerde İzmir'de gerçekleşecek film galasının gelirini mikrokrediye bağışlama kararı alan Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM) yöneticilerine teşekkür etti. Protokol töreninin ardından biraraya gelen TİSVAK Başkanı Aziz Akgül, Yeni Asır Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı, Yeni Asır Gazetesi Yazarı Seda Kaya Güler ve Yeni Asır Gazetesi Halkla İlişkiler Sorumlusu Burçay Erenay Güler, Vali Kıraç'ı makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında mikrokredinin İzmirli kadınlara büyük fayda getireceği konuşuldu.

Nasıl alınıyor?
* Mikro kredi, dar gelirli kadınlara veriliyor. İlk olarak mikro kredi şubesi görevlileri, sorumlu oldukları mahallelere giderek muhtarın desteğiyle dar gelirli kadınları belirliyor. Bu kadınlar tek tek tespit edildikten sonra 1 haftalık eğitimden geçiriliyor.
* Eğitimin ardından kredi kullanmak isteyen kadınlar, 5 kişilik bir grup oluşturarak mikro kredi şubesine müracaat ediyor.
* Her bir kadına ayrı ayrı kredi vererek üretim yapacakları alanlar kayda alınıyor. Ödemeler 46 haftaya bölünüyor.
* Şube görevlileri haftanın bir gününü tahsilat günü olarak belirleyip her hafta 5 kadını bir araya getirerek ödemeleri alıyor. Ayrıca her cumartesi, şube görevlileri kadınların üretim alanlarına giderek işlerinin ne durumda olduğunu kontrol ediyor.
* Mikro kredi için müracaat eden 5 kadının bulunduğu grubun içinden 1 kadın başkan seçiliyor. Bu kadın tahsilatların düzenli yapılmasını sağlayarak diğer kadınları bir araya getirme görevini üstlenmiş oluyor. Bu gruplaşma kadınların dayanışma gücünü de artırıyor.


kalan karakter 1000

İsmail Sezgi İsmail Sezgi

Sayın Valim Cahit Kıraç,
Sayın Hocam Prof. Dr. Aziz Akgül,

Yeni Asır Gazetesinin sitesi olan www.yeniasır.com.tr’ de yazılan notları okudum. İmkan arayan ev hanımlarına böyle bir imkanın verilmiş olması takdirlerin üzerinde, muhteşem bir çalışmadır, kanaatindeyim.

Sizlerden istirhamım, çalışanların arasına aldığınız kimselerin şecerelerine çok dikkatli bakmanızdır. İstismarcıların girmesine lütfen müsaade etmeyiniz. Bilhassa şu ifade ile millete hitap etme durumunda kalmayınız:

“Ne yapalım, insanlar işe, kavun gibi koklanıp alınmıyor ki”

Bilindiği üzere çok iyi niyetlerle kurulmuş bir takım yardım kuruluşlarının içerisine sızan istismarcıların, insanlarımızın “yardım etme duyguları” nı körelttiğini ve bu kuruluşlara gelen yardımların, bir kısım yetkililerin, medyadaki ifadelerine göre:

“1/ 10 seviyelerine indiği gözlemlenmektedir” ifadesiyle, milletimizin muhatap olmalarına izin vermeyiniz lütfen.

Saygılarımla…

İsmail Sezgi
EmekliZirY.Müh.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.11.2013 18:53
fatma çelik fatma çelik

iyi günler..Ben Güzel Sanatlar Fakültesi Tezhib ana sanatdalı mezunuyum ve atanamadığım için şu anda evde oturmaktayım.İzmir'in Kiraz ilçesinde oturuyorum ve evde yapmış olduğum tablolarım var onlar değerlendirmek istiyorum fakat bulunduğumuz yer küçük olduğu için bunu yapamıyorum acaba bu konuda yardımcı olurmusunuz. diğelimki sizler krediyi verdiniz haftalık belli bir ücret geri alacaksınız ve benim tablolarımda günlük satılan birşey olmıyacağı için bu ödemeyi nasıl yapacam..tablolarımı satıncamı yoksa satmadanda ödemek zorundamıyım öğrenebilirmiyim

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 18.05.2012 13:04
muazzez ergül muazzez ergül

kredi başvurusunu nereye yapacağım

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 18.05.2012 12:19
nermin öztürk nermin öztürk

tellefon numarası yok

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 09.05.2012 11:21
leyla aydemir leyla aydemir

kendi yaptığım ürünleri satmak için kafe açmak istiyorum maddi imkanım yok nasıl mikro krd den yararlana bilirim

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 03.04.2012 16:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.