• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Daş: Asıl baskı bana yapıldı, istifa ettim

07.04.2010, 19:47 Güncelleme Tarihi: 08.04.2010, 11:11

ALİ EYCE (HABER MERKEZİ)

Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Daş, aynı bölümdeki meslektaşı Yrd. Doç. Dr. Hakkı Uyar'ın baskısı yüzünden bölüm başkanlığından istifa ettiğini ve kendisine dava açtığını söyledi. Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'ndeki psikolojik baskı ve şiddet (Mobbing) tartışması yeniden alevlendi. Hafta başında Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Hakkı Uyar'ın, fakültede baskı gördüğünü iddia ederek, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Kurt ve Tarih Bölümü eski Başkanı Doç. Dr. Mustafa Daş'a karşı açtığı tazminat davasının gündeme gelmesi, tartışmayı artırdı.

HABERLER YANILTTI
Daş, Yeni Asır'a yaptığı açıklamada bir süre öncesine kadar Tarih Bölümü'nde bölüm başkanlığı yaptığını ancak Uyar ve onunla birlikte hareket eden bazı öğretim elamanlarının sistemli baskıları, art arda yazdıkları şikayet dilekçeleri yüzünden bölüm başkanlığından istifa etmek zorunda kaldığını söyledi. Daş, baskı, hakaret ve asılsız iddialar yüzünden Yrd. Doç. Dr. Hakkı Uyar hakkında, İzmir 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 15 bin TL'lik manevi tazminat davası açtığını söyledi.
"Bu haberin böyle çıkması, sanki ben baskı yapıyor, o baskı görüyormuş gibi algılamaya yol açtı" diyen Daş şöyle konuştu: "Oysa baskılara dayanamayarak bölüm başkanlığından istifa eden benim. Asıl baskı gören benim. Kendisi, başkanlığı döneminde fakülteye girmelerine yardımcı olduğu öğretim elemanlarıyla birlikte sistematik olarak benim bölüm başkanlığı yapmamı engellemeye çalıştı. Her yaptığım şeyi şikayet unsuru olarak ortaya sürdüler. Kendisinden ben, sadece İl Halk Kütüphanesi envanterinde kayıtlı 1998 kitabı, bütün öğretim görevlileri ve öğrencilerin hizmetine sunmasını, odasında tutmamasını istedim. Bu kitapların sahibi olduğunu iddia ettiği gibi, odasındaki kitaplardan başkaların yararlanmasına da izin vermedi. Olayla ilgili İzmir Valiliği'ne başvurdum. Valilikten bize gelen yazıda, envanterden çıkan bu kitapların nasıl elde edildiğinin bilinemediğini, ancak herkesin yararlanacağı bir kütüphanede bulunmasını istediklerini bildirdi."
Ayrıca ders yükü fazla olduğu için bir dersi Bölüm Kurulu kararıyla başka bir öğretim elemanına verdiklerini açıklayan Daş, "Zaten tüm baskılar özellikle bu karardan sonra artmaya başladı ve ben istifa ettim. Burada baskıyı gören benim ama sanki o baskı görmüş, mağdur olmuş gibi haberler yayınlandı. Bu beni çok üzdü. Adalet karşısında hesap soracağım" dedi.

Daş: Asıl baskı bana yapıldı, istifa ettim haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN