Araçlarda zorunlu ‘çocuk koltuğu’ dönemi başlıyor

Giriş Tarihi:30.05.2010, 19:33 Güncelleme Tarihi:30.05.2010, 19:33
TOLGA TEKİN(HABER MERKEZİ)

Araçlarda çocuk koltuğu kullanma zorunluluğu yarından itibaren uygulamaya geçecek. Emniyet kemeri bulundurulması zorunlu olan tüm araçlarda, 1.50 metreden kısa ve 36 kilogramın altındaki çocuklar için de, ağırlıklarına göre 'oto güvenlik koltukları' kullanılması zorunlu hale gelecek.

BOY SINIRI 1.50
Böylece araçlarda çok sık görülen, çocuğu kucakta taşıma devri de sona erecek. Bu kurala uymayanlar, 62 lira para cezasına çarptırılacak. Yarından itibaren yürürlüğe girecek uygulamanın, trafik polisleri ile kurallara uymayan araç sürücüleri arasında, çocuğun boy ve kilosu konusunda tartışmalara yol açacağı da iddia ediliyor.
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 150'nci maddesinde belirtilen koruyucu tertibat mevzutına göre, şehiriçinde otomobil, kamyonet ve arazi taşıtı türü araçlarda 1.50 metreden kısa ve 36 kilogramın altındaki çocukların taşınması sırasında, çocukların ağırlığına uygun 'çocuk koltukları'nın kullanılması zorunlu hale gelirken, 1.50 metreden uzun çocukların ise çocuk koltuğu yerine, ön koltukta oturmamak şartıyla diğer koltuklardaki emniyet kemerlerini kullanabileceği açıklandı.

Kiloya göre uzman önerileri
- 0-12 aylık (0-9 kg) bebekler için, ana kucağı modeli tercih ediliyor. Arka koltuğa, bebeğin yüzü arka cama bakacak şekilde yerleştiriliyor.
- 4 yaşına kadar (10-18 kg), hareketli çocuk güvenlik koltukları kullanılmalı. Bunlar arka koltuğa, öne bakacak şekilde monte edilebilir. Çocuk mümkün olduğu kadar uzun süre, 0-12 aylık dönemde olduğu gibi oto koltuğunda yüzü arkaya bakacak şekilde seyahat etmeli.
- 4-12 arasında (15-36 kg arası) çocuk, boy ve kilo olarak hareketli koltukları kullanamayacaktır. Henüz emniyet kemeri de kullanmaya hazır olmadığından, yükseltici çocuk güvenlikli oto koltukları kullanılmalı. Emniyet kemeri, 12 yaşından sonra takılmalı.

kalan karakter 1000

rojat rojat

çok güzel

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 18.12.2014 16:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.