• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Ertuğrul Fırkateyni'nden çıkarılan eserler Bodrum'da

18.10.2010, 17:38

''Ertuğrul Fırkateyni: Japonya'da Bir Osmanlı Gemisi'' projesi kapsamında Ertuğrul Fırkateyni'nden çıkarılan yaklaşık 6 bin eserden 830'u Muğla'nın Bodrum ilçesinde sergilenmeye başlandı. Padişah 2. Abdülhamid'in emriyle 1889'da Japonya İmparatoru Leiji'ye şeref nişanı sunmak üzere giden Türk heyetini taşıyan ve dönüş yolunda kayalara çarparak batan Ertuğrul Fırkateyni'nden geriye kalan yaklaşık 6 bin eserden 830'u Sualtı Arkeolojisi Enstitüsü'nde (INA) sergileniyor. Sergide geminin parçaları, mürettebatın yemek kazanı, bir kaptanın eşinin gönderdiği ve içinde gözyaşlarının bulunduğuna inanılan parfüm şişesi, askerlerin düğmeleri ve çok sayıda malzemeler yer alıyor.

INA'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Proje Başkanı Tufan Turanlı, Bodrum Karya Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (BOSAV) ve Sualtı Arkeolojisi Enstitüsü işbirliği ile gerçekleştirilen ''Ertuğrul Firkateyni: Japonya'da Bir Osmanlı Gemisi'' projesinin başarıyla devam ettiğini söyledi. Fırkateynden çıkan eserlerin, konservasyon ve restorasyon çalışmalarının ardından Türkiye'nin birçok kentinde sergileneceğini belirten Turanlı, şöyle konuştu: ''Eserleri başta Karadeniz olmak üzere Türkiye'nin 20 farklı bölgesinde sergileyeceğiz. Ertuğrul Fırkateyni kazısı, bir Türk kuruluşun yurt dışında yaptığı ilk arkeolojik çalışma. Japonya'da büyük ilgi uyandırdı. 438 ana gazete haberi ile Japonya'nın ilgisini çekti. Şimdi kazının en önemli safhasına geçiyoruz. Çıkan eserleri Türk ve Japon halkıyla paylaşacağız. Bu halkların içinde ana hedef çocuklara, Türk ve Japon gençliğine tarihimizi anlatabilmek ve sevdirmek.'' Turanlı, serginin 31 Ekim'e kadar gezilebileceğini kaydetti.

ERTUĞRUL FIRKATEYNİ

Ertuğrul Firkateyni, 1854 yılında Kırım Savaşı sırasında Taşkızak Tersanesi'ne sipariş edildi. 1864 yılında hizmete giren gemi, aynı yıl makine ve kazan montajıyla toplarının çeşitlendirilmesi ve modernizasyonu için İngiltere'ye götürüldü. Japonya seferi sırasında 25 yaşında olan fırkateyn, Japonya gezisi için seçilmesinden yaklaşık 1 yıl önce onarım yapılarak testlerden geçirildi. 1890 yılında İkinci Abdülhamit tarafından iyi niyet göstergesi olarak Japonya'ya gönderilen Ertuğrul Firkateyni, 630 denizcisiyle 11 ay süren bir seferin ardından Japonya'ya ulaşarak imparator tarafından karşılandı. Bu önemli görevden sonra denizciler, tayfun mevsimi olduğu halde dönüş yolculuğuna çıktı. Tayfundan kurtulamayan fırkateyn, Japonya'nın güneyinde Oshima adası açıklarında kayalıklara çarparak parçalandı ve Osman Paşa'nın da aralarında bulunduğu yaklaşık 550 gemici şehit oldu.

Ertuğrul Fırkateyni'nden çıkarılan eserler Bodrum'da haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN