Tatilcilerin mitolojik gözdesi 'Spil'

Giriş Tarihi:15.12.2010, 16:27 Güncelleme Tarihi:15.12.2010, 16:27

Tarih, mitoloji ve flora bakımından çok zengin olan Spil Dağı, ''sonsuz sessizlik vaadi'', bozulmamış doğası, tertemiz havası ve ünlü Yılkı atlarıyla (vahşi atlar), tatilcilerin gözdesi oldu. Her mevsim ayrı güzellikler sunmasıyla Türkiye'nin dört bir yanından ziyaretçi çeken dağda, Manisa ve İzmir kent merkezlerine yakınlığı, kolay ulaşımı ve ''dağ ve kar tatili'' yapmak isteyenlerin yoğun ilgisi nedeniyle özellikle kış aylarında kalacak yer bulmak mümkün değil.
Konuya ilişkin açıklama yapan Manisa İl Çevre ve Orman Müdürü Yahya Güngör, Atalanı'ndaki kamp yerinde bulunan Milli Parklar'a ait bungalov ve taş evlerin yılbaşı rezervasyonlarının haftalar öncesinde dolduğunu söyledi. Orman Bakanlığına ait tek ve iki katlı ''şirin'' evlerin çok ucuz bir fiyata kiralandığını, istenirse orman alanında kamp da kurulabildiğini ifada eden Güngör, dağın günübirlik kullanım için de elverişli olduğunu bildirdi. Güngör, dağda 26 bungalov evde yaklaşık 165 kişinin aynı anda konaklayabildiğini, 4, 5, 6 ve 8 kişilik olan evlerin 13'ünde merkezi ısıtma sisteminin bulunduğunu, diğerlerinde şöminelerle ısınmanın mümkün olduğunu ve yatak, buzdolabı, ocak bulunduğunu anlattı. Tatilcilerin kendi yiyeceklerini yanında getirdiklerini ifade eden Güngör, evlerin bakımını yaptıklarını, bu yüzden geçmiş yıllara oranla evlerin daha ''konforlu'' hale geldiğini bildirdi. Güngör, ''Evlerimiz beş yıldızlı otel gibi değil, ama doğal ortamı seven, sessizlik arayan tatilciler için çok uygun ortam sağlayor'' dedi. İsteyen herkesin Spil Dağı Milli Parkı'nda tatil yapabileceğini çünkü konaklama ücretinin çok düşük olduğunu belirten Güngör, ''Kişi başı değil, ev olarak kiralıyoruz. Hafta sonu ve hafta içi değişiyor. Kişi başı 12-15 lira arasında değişen bir fiyata tekabül ediyor. Bu da çok cüzi bir rakam'' dedi.

TURİZM VE SPOR MERKEZİ PROJESİ HAZIR

Spil'i turizm ve spor merkezi haline getirmek için bir proje hazırlandığını ve ihalesinin gerçekleştirildiğini aktaran Güngör, proje sürecinin devam ettiğini, imar planı çalışmalarının tamamlandığını, detay çalışmalarının son aşamaya geldiğini, yıl sonu itibariyle projenin hayata geçirilmeye başlamak üzere hazır olduklarını söyledi. Güngör, projenin tamamlanmasıyla dağda butik otel tarzında 700-800 kişilik iki otel, kır evleri, sosyal tesisler, kafeteryalar, restoranlar, dinlenme yerleri, alışveriş yerleri gibi alanların inşa edileceğini anlattı. Kanyonları, vadileri, mağaraları, gölü, seyir terasları gibi jeolojik yapısından kaynaklanan ''güzelliklerinin'' yanı sıra çam, ardıç, kavak, ceviz, kızılağaç, karaağaç, meşe ağaçları gibi zengin bitki türlerini barındıran Spil Dağı'nda bilimsel araştırmalarla belirlenen 20'den fazla endemik bitki türü bulunuyor. Osmanlı İmparatorluğu'nun bir devrine adını veren laleler, Milli Park'ta doğal olarak yetişiyor. Dağda Yılkı atlarının yanında ayı, karaca, kurt, çakal, domuz, tilki, sansar, porsuk, dağ keçisi, akbaba, kartal ve sülün gibi çok sayıda türde yaban hayvanları yaşıyor.

Bu doğal özelliklerinin yanı sıra, Milli Park'ın tarihi ve mitolojik yönü de zengin. Mitolojiye göre Spil Dağı adını bir ''rivayete'' göre bereket tanrıçası Kybele'den (Sipylena) alıyor. Bütün tanrıların, tanrıçaların olduğu gibi bitkilerin, hayvanların ve insanların bereket tanrıçası olan Kybele'nin Akpınar mevkisinde kaya üzerinde oturmuş rölyefi bulunuyor. Bir diğer rivayet de Frikya Kralı Menos'un kızı Spilos'un bu dağa atılarak vahşi hayvanlar tarafından büyütülmesinden dolayı dağa Spilos adı verilmiş.

kalan karakter 1000

serdar serdar

ayı nın en son 1987-88 civarında vurulduğunu biliyorum.her sene gediz nehrıne mağralardan çıkıp inerlerdi.fakat gedız kirlendi.son ayı yı horozköy laleli arasında vuruldugunu bılıyorum.o zamanlar evler yoktu boş araziydi o bölge.her sene şehır içinden göç ederek gediz e giderlerdi.balık için.akmescit mahallesinde 5 yaşınaiken 3 defa gördüm.her sene aynı güzergahı kullanırlardı.herkes onlara yol verırdı.çocuktum ozamanlar.asker ve beledıye görevlılerı vurdular.daha sonra.çöplük te çok vurduklarını duymuşmuştum.şehır buyumeye başlamıştı ama onlar ayı guvergahı her sene kullanırdı.sonra yok oldular.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.03.2014 12:23
spilspring spilspring // İZMİR

15 yıldır spil deyim, yukarıda adı geçen hayvanlardan çöplerini sağa sola saçan iki ayaklı ayılar hariç sadece yılkı domuz tilki ve tavşan gördüm. Bu kadar abartırsanız yakında spil e safari düzenleyenler çıkabilir. :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır0
cevapla 15.12.2010 21:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.