• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Işığı gördü

23.02.2011, 18:57

Erkan Gümüş, Kent Hastanesi'nde geçirdiği göz ameliyatının ardından yeniden görmeye başladı


ERKAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Doğuştan işitme engelli olan ve görme yetisini de kaybeden 15 yaşındaki Erkan Gümüş, Kent Hastanesi'nde geçirdiği göz ameliyatının ardından yeniden görmeye başladı.
Serbest meslekle uğraşan baba Şehmuz (43) ve ev hanımı Azize Gümüş'ün (34) oğulları Erkan Gümüş, işitme engelli olarak dünyaya geldi. Bir süre sonra ise Erkan Gümüş'ün sol gözününün görmediği ortaya çıktı. 1992 yılında Mardin'den İzmir'e göç eden Gümüş ailesi, bir kaç yıl önce ise, zeka geriliği de olan çocukları Erkan Gümüş'ün evde kapı ve duvarlara çarpması nedeniyle doktora götürdü. Yapılan tetkiklerde Erkan Gümüş'ün çarpmalara bağlı olarak başına aldığı darbeler sonucu göz sinirlerinden yırtılma tespit edildi ve sağ gözünün de görmediği anlaşıldı.

3 SAAT SÜRDÜ

Çiğli'deki Özel Kent Hastanesi'nde tedavi altına alınan genç, Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kaan Ünlü tarafından muayene edildi. Prof. Dr. Ünlü, Erkan'ın görmesini sağlamak için sağ gözünden ameliyat olmasına karar verdi. Prof. Dr. Kaan Ünlü, Opr. Dr. Safiye Küçükgül, Opr. Dr. Filiz Kuzum Akyol tarafından gerçekleştirilen 'Vitrektomi' adı verilen 3 saatlik ameliyatla Gümüş'ün sağ gözü yeniden görmeye başladı.

"ÇOK MUTLUYUZ"
Tek başına yürüme, yemek yeme, tuvalete gitme gibi becerilerini tekrar kazanan Gümüş'ün ailesi oğullarının tekrar görebilmesinin sevincini yaşadı. Anne Azize Gümüş, oğlunun yarım bıraktığı özel eğitime yeniden devam ettiğini ifade ederek, "Çok mutluyuz. Çocuğum sağ gözünü kaybettiğinden beri biz olmadan neredeyse hiçbir ihtiyacını tek başına karşılayamıyordu. Artık görmesiyle sosyal hayata tekrar adapte olmaya başladı. Yeniden kuluna gidiyor ve her türlü ihtiyacını karşılıyor. Oğlum da biz de artık daha mutluyuz. Kent Hastanesi'ndeki doktorlarımıza minnettarız" diye konuşu.

"Vitrektomi ile göz sinirlerini onardık"
Prof. Dr. Kaan Ünlü, "Vitrektomi adı verilen operasyonla hastanın gözünün arka tarafına girerek göz sinirlerini tekrar onardık ve tekrar görmesini sağladık. Belli başlı merkezlerde yapılan bu operasyonla retina hastalığından dolayı kör kalan çoğu hastanın tekrar görme şansı çok büyük. Şu anda Erkan'ın sağlık durumu çok iyi. Ancak kendisinin zihinsel özrü bulunduğu için ne kadar gördüğünü yüzde olarak ifade edemiyoruz" dedi.


Işığı gördü haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN