• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Evini butiğe çevirdi

Kınıklı semtindeki bahçeli, müstakil evini kadınların şehrin gürültüsünden uzak alışveriş yapacakları mağazaya dönüştürdü, adına da Anjea Desinger's Store dedi. Anjea mitolojide bolluk ve bereket tanrıçası. Desinger's Store ise tasarımcıların mağazası anlamına geliyor

07.11.2011, 00:00

RÖPORTAJ: YALÇIN BAĞBOZAN

Denizlili kumaş desinatörü Vildan Çaputcu, Kınıklı semtinde bahçeli müstakil evi butiğe dönüştürüp Anjea Desingner's Store adını verdi ve kentteki alışveriş anlayışını farklılaştırdı. Alışılmışın dışında giyinmek isteyen kadınlara hitap eden Anjea Desingner's Store'de ünlü markaların yanı sıra Vildan Çaputçu'nun özel tasarımları da satışa sunuluyor. Güler yüzü ve sempatikliği ile dikkat çeken Çaputçu, mağazasının diğer alışveriş mağazalarına hiç benzemediğini söylüyor.
"Butik Ev" modelini hayata geçirerek Denizlili kadınlara ev ortamında alışveriş yapma keyfi yaşattığını anlatan Çaputçu, "Hayallerimdeki desen teması ile kumaşın birleşmesinin ilgi gördüğünü anlamak, benim şevkimi artırıyor. Anjea miteoloji de bolluk bereket tanrıçası. Desingner's Store ise tasarımcıların mağazası anlamına geliyor" diyor.

FARK YARATTIM
* Evi "butik"e dönüştürmek nereden aklınıza geldi?

Alışverişi farklılaştırmak istedim. Bayanları şehrin gürültüsünden uzak tutup, kendilerini daha rahat hissederek alışveriş yapmalarını tasarladım. Denizlili bayanlar burada ev rahatlığında alışveriş yapıyor. Mağazalarda birkaç gün gezip bakabilecekleri tasarımları burada rahatlıkla inceleyebiliyorlar. Mağazayı eve taşıdım.
* Kimlerle çalışıyorsunuz?
Burada Türk tasarımcılara ait ürünler var. Yaklaşık 12 Türk tasarımcısı var. Bir de Anjea etiketli kendi tasarımlarım var. Her üründen birer tane. Fiyat aralığına gelince her türden var. Pahalısı da, uygun fiyat aralığı da var. Burayı kurmamdaki asıl amacım Türk tasarımcılara önem kazandırmak. Çünkü çoğu bayan Türk tasarıcısını tanımıyor, bilmiyor. Tasarım giymesini bilmiyor, marka giymesini seviyor. Markadan tasarıma yönlendirmekti amacım. Buna da ulaşıyorum. Buraya gelen çoğu bayana Türk tasarımcıları tanıtarak, onların tasarladığı kıyafetleri anlatıyorum.

DENİZLİ'DE İLK
* Denizli'de butik ev var mı?

Denizli'de ilk kez böyle bir çalışmayı başlattım. Denizli'deki insanlar çok destek oldular bana. Burası merak konusu oldu. Bir evin içinde bir butik. Aslında buradaki ürünler satılmaz gibi görünüyor ancak herkes böyle kıyafetler arıyor. Değişik tasarım ürünleri. Çokta uçuk kaçık şeyler değil Denizli'ye uygun kıyafetler seçiyorum. Rağbet gösteriliyor. Kapalı bir bayan geliyor ona uygun ürün koyabiliyorum. 44-46 bedenlere uygun kıyafetler sunabiliyorum. Tasarımlarımı özel dikimle de yapıyorum. Müşterilerim gideceği herhangi bir gece için bana geliyor. Gecelerde çok tasarımım yer aldı. Dikkat çektiğini söylüyorlar. Tasarımlarım sade ama bir tane şeyden dikkat çeker. Sade ve şık olur.

"Tüm ürünler farklı"
* Bayanların ilgisi nedir?

Ev gibi bir mağaza olsun istedim. Hanımlar rahat etsin, geldiklerinde arabalarını park edecekleri bir yer olsun. Buraya gelen kişi herhangi alışveriş merkezi ya da mağaza gibi, "Geçerken uğradımG değil de, özellikle bana, buraya gelsin istedim. Buranın kokusunu alsın. Tasarım ürünlerine baksın. Bu senenin modasını öğrensin. Burada gelen bayanlara sunum da yapıyorum. Kimseyi alışveriş yapması için zorlamam. "Yakışanı alın" diyorum. Giyip çıkarıyorlar, daha sonra yine geliyorlar. Mutlaka akıllarında bir tane kalıyor. Her biri farklı bir ürün. Buraya gelen mutlaka kendine uygun bir ürün bulur. Tek olmanın güzelliğini yaşıyor insanlar. Her gün pastam böreğim olur. Oturup sohbet ediyoruz. Sohbetle alışveriş yapıyoruz. Çünkü öyle olsun istiyorum. Buraya gelen bir saatini harcasın. 5 dakika mağazadaki gibi bakıp geçmesin. Rahat ve güvenli olsun istiyorum.

"Önce çekiniyorlar, sonra alışıyorlar"

* Müşterileriniz kimler?

İlk başladığımda arkadaşlarım ve çevrem geliyordu. Sonradan müşteri kitlesi çok farklılaşıyor. Önce korkarak geliyor. "Lüks bir yere geldik, burnu havada bir kadın göreceğiz" diye düşünüyorlar. Sonra girince öyle bir şey olmadığını görüyorlar. Kapalı bayanlar da çekinerek geliyor ama onları da memnun etmeye çalışıyoruz. Sonra ayakları alışıyor, başkalarını da getiriyorlar. Bazısı tasarımcıya göre sipariş veriyor. Önemli olan benim için onların mutlu olmaları.Evini butiğe çevirdi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.