Köyceğiz'de sel

Giriş Tarihi:07.01.2012, 12:41 Güncelleme Tarihi:07.01.2012, 14:56
Yağış gece yarısına kadar süreceği için vatandaşlar dikkatli olmaları gerekiyor
Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde dün akşamdan başlayan ve sabah saatlerine kadar etkili olan şiddetli yağış nedeniyle Kargıcık Çayı taştı. Edinilen bilgiye göre, dün akşam başlayan ve sabaha kadar etkisini sürdüren şiddetli yağış Muğla'nın Köyceğiz ilçesi ve bazı köyleri olumsuz etkiledi. Köyceğiz ilçesinde şiddetli yağış nedeniyle Kargıcık Çayı taştı. Çayın yakınlarındaki bulunan Anadolu lisesi, endüstri meslek lisesi, yatılı ilköğretim bölge okulu (YİBO), Köyceğiz İlçe Stadı ve otogarı su bastı. İlçedeki bazı evleri de su bastı, tarım arazileri de sular altında kaldı.

Köyceğiz Köprüsü üzerinde bulunan trafik ekipleri de vatandaşları köprü üzerinde uzun süre durmamaları konusunda uyararak, köprünün çökebileceği anonsu yaptı. Köprünün tek şeridi ise ulaşıma kapatıldı. Muğla-Fethiye karayolu üzerindeki Namnam Köprüsü'nün tek şeridi trafiğe kapatıldı. Köprünün girişinde bekleyen trafik ve karayolları ekipleri, körünün ayaklarında meydana gelen çöküntüler nedeniyle Fethiye'den Muğla istikametine araç geçişine izin vermiyor. Muğla Valisi Fatih Şahin, yaptığı açıklamada, Köyceğiz'de yaşanan şiddetli yağış sonrasında Kargıcık Çayı'nın taşması sonucu su baskını geldiğini söyledi. Şahin, ''Şu anda en fazla sıkıntı Köyceğiz'de, bölgeye çok sayıda iş makinesi gönderdik. Herhangi bir can kaybı şu ana kadar söz konusu değil. Bana ulaşan bilgiye göre bazı köylerimizden su basma ihbarları alıyoruz. Ekiplerimiz bölgeye ulaşmaya çalışıyor'' dedi.

YAĞIŞ SÜRÜYOR

Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde Kargıcık Çayı'nın taşması nedeniyle yaşanan selde 100'den fazla evi su bastı, narenciye bahçeleri sular altında kaldı. Köyceğiz ilçesinde dün gece başlayan şiddetli yağış aralıksız sürüyor. Şiddetli yağışın ardından taşan Kargıcık Çayı'nın çevresinde ve Köyceğiz ilçesinde 100'den fazla evi su basarken, çok sayıda otomobil ve narenciye bahçeleri sular altında kaldı. Evleri su basan vatandaşlar kendi imkanlarıyla suları temizlemeye çalışıyorlar.

VALİ FATİH ŞAHİN

Muğla Valisi Fatih Şahin, Kargıcık Çayı'nın taştığı dere yataklarında ve Köyceğiz ilçe merkezinde incelemelerde bulundu. Vali Şahin, yaptığı açıklamada, Köyceğiz'de 40-50 yıldır bu tür şiddetli yağışın yaşanmadığını, yağışın ardından Kargıcık Çayı'nın 3 noktadan taştığını söyledi. Çayın geçtiği ilçe merkezinde su baskınlarının yaşandığını dile getiren Şahin, ''Ekiplerimiz öncelikle suyun taştığı 3 önemli noktayı kapatmaya çalışıyorlar. Şiddetli yağış gece yarısına kadar sürecek. Son 30 saatte metrekareye 170 kilogramın üzerinde yağış düştüğü öğrenildi. Yağış gece yarısına kadar süreceği için vatandaşlar dikkatli olmaları gerekiyor'' dedi.

MAHSUR KALAN ÖĞRENCİLER

Özellikle yerleşim alanlarının dere kenarlarında çalışma yaptıklarını belirten Şahin, Köyceğiz ilçe merkezindeki yerleşim alanlarının yanı sıra otogarda da su baskınının yaşandığını kaydetti. Dere kenarlarında yaşayan vatandaşların dikkatli olmalı gerektiğini vurgulayan Şahin, ''Uzun vadede derenin mutlaka ıslah edilmesi gerekiyor. Ayrıca Yatılı Bölge Okulunda mahsur kalan öğretmen ve öğrencilerin hepsi tahliye edildi'' diye konuştu. Yaşanan sel sonrasında su seviyesinin arttığı Kargıcık Çayı'nın geçtiği Köyceğiz Köprüsü ile bir ayağı su seviyesinin yükselmesi nedeniyle çöken Namnam Köprüsü'nde trafik kontrollü bir şekilde sağlanıyor.

kalan karakter 1000

Reyhun köyceğiz Reyhun köyceğiz

Akkoprü köyü'de dün saat 23:30 heyelan toprak kayması sonucu ulaşım zorlaştı.elektirikler kesildi.aralıkla elektrik kesilmeye başladı. yollar kapandı.bugün yol düzeltme çalışmaları devam ediyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.10.2013 19:37
Mehmet Keza KUNDAKÇI-ORTACA Mehmet Keza KUNDAKÇI-ORTACA

ESKİDEN (40-45 SENE ÖNCELERİ) 15 TATİLLERDE ABLAMI BEKLERDİK,YATILI OKULDAN GELECEK DİYE VE GELMEYİNCE MERAKLANIR,NE OLDUĞUNU ÖĞRENMEYE ÇALIŞIRDIK,
DERLERDİ Kİ NAM-NAM ÇAYI DAŞDI BÜTÜN VESAİTLER,ÇAYIN İKİ YAKASINDA BEKLEŞİYORLAR,
VAY Kİ,BUNCA YIL SONRA;ŞİMDİ DE BENZER ŞEYLER YAŞANIYOR,BUNCA TEKNOLOJİ VE ZENGİNLİĞE,İMKANLARA RAĞMEN.
CAN KAYBI OLMAMASI EN BÜYÜK TESELLİMİZ,
HEPİMİZE GEÇMİŞ OLSUN.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 09.01.2012 14:06
Mehmet Keza KUNDAKÇI-ORTACA Mehmet Keza KUNDAKÇI-ORTACA

Biz maalesef,AFETLERE ve ACİL DURUMLARA hazırlıklı değiliz,bu işlerle ilgili DEVLET KURUMLARIMIZ var ama,gerek toplumu İLKOKUL'dan itibaren bilinçlendirmek,kahvelere kadar gidip varandaşı bilinçlendirmek ve gerekse bu işlerle ilgili mevsimsel hazırlıkları önceden ZAMANINDA yapmak gibi bir etkin çalışmalarımız yok.Millet zaten ekmek derdinde,ekmekten başka bir şey ile uğraşacak algı yok,idrak yok,farkındalık yok,elbette KADER denilecek oranda yaşadıklarımız ve yaşayacaklarımız var ama ÖNLEM ALMAMIZ gereken noktalarda da çok gerilerdeyiz,Yazın yanan ormanlarımıza VAH-VA ciğerimiz yandı gibi başlıklar atılır gazeterde,TV haberlerinde,kışa gelir unuturuz,KIŞIN YAĞMUR YAĞAR, ARAP KIZI CAMDAN BAKAR,birkaç gün vah-tüh,ondan sonra kaldığımız yerden devam,MUHTEŞEM YÜZYILLAR,HATMANAGÜL,SIRLAR KAPPISI,BİRTARAFTAN ŞEHİT HABERLERİ,DİĞER TARAFTAN EĞLENCE PROĞRAMLARI,ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN DİYORUZ AMA ALLAH KUSURLARIMIZI DA AFFETSİN,ÇÜNKİ CENAB-I ALLAH ÖNCE TEDBİRİNİ AL,SONRA TEVEKKÜL ET DİYOR BİZE.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 09.01.2012 14:00
Mustafa Mustafa

Altyapi olmayinca su nereye gidecek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 08.01.2012 06:36
MRTHN MRTHN

ben köyceğizde oturuyorum ve köprünün altı alt geçidimiz sel durumunda göl kenarı bu şekilde okullarıda su bastı :(

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 07.01.2012 14:36

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.