• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yaratıcılığına güvenenler bu yarışmayı kaçırmasın!

19.09.2010, 00:00


İş başvurusunda kendinizi tanıtmak için kullanacağınız CV'yi hazırlarken ne kadar dikkat çekici olabilirsiniz?DEĞERLENDİRME KURULU PROFESYONELLERDEN OLUŞUYOR
(Sol baştan) Serhat Sinkil (BMC İK Müdürü), Ahmet Uran (İzmir Üniversitesi Sosyal ve Kültürel İlişkiler Koordinatörü), Şener Muter (CMS Jant San. Yön.Kurulu Üyesi), Ahmet Veli Olgundeniz (Yeni Asır İK Editörü), Filiz Ergin (Yaşar Holding İK Direktörü), Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel (EÜ İletişim Fakültesi Dekanı), Nilay Yaman (Tiryakiler İK Müdürü), Murat Türkay (İzmir Reklamcılar Derneği Başkanı), Başak Ertaş (İnci Holding İK Müdürü), Hasan Kocaciğer (Petkim İK Müdürü), Orkide Horasan (Arkas Holding İK Müdürü), Burçay Erenay Güngüler (Yeni Asır Halkla İlişkiler Müdürü), Melih Kahramaner (Bemar Kariyer Okulu Genel Müdürü), Güneş Sarıoğlu (Yeni Asır Müşteri Temsilcisi), Nabi Basar (Yeni Asır İK Müdürü), Özlem Gürlük Özkulak (Yeni Asır İK Reklam Müdürü), Işıl Olut (Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Geliştirme Şefi), Arzum Karanfilci (Bemar Grafik Bölüm Başkanı) ve Zehra Arıburnu (Özsüt İK Müdürü)
Son yıllarda sık sık CV ve resume kelimelerini duyar olduk. "Si, vi" diye okunan bu iki harf aslında Latince kökenli Curriculum Vitae kelimelerinin baş harfinden başka birşey değil. Curriculum Vitae, "hayat yarışı" Fransızca kökenli olan Resume de "özet" olarak Türkçeye çevriliyor.
Aslında biz ikisini birden karşılayan "özgeçmiş"i kullanmaya çalışıyoruz ancak biz arzu etmesek de CV kullanımı sanki biraz daha yaygın. CV veya özgeçmiş, aslında sizi müstakbel işvereninize doğru ve tam olarak anlatabilmek için hazırlanan bir metindir.
Son zamanlarda herkesin CV'si adeta teksir makinesinden çıkmış gibi giderek birbirine benzemeye başladı. Oysa CV'nin bir önemli görevi de işverenin dikkatini çekmektir. Eğer dikkat çekemiyorsanız; mükemmel bir geçmişe, iyi eğitimlere ve pek çok özelliğe sahip olmanıza rağmen İk müdürünün masasınını üzerinde duran yüzlerce CV'nin arasında sıkışıp kalıyorsunuz demektir.
İK müdürü, kendisine iletilen CV'lerin miktarına ve vaktine göre CV'nizi bir süre inceler, şanslıysanız tümünü okur. Tümünü okumasını sağlayacak şey aranan nitelikleri taşıması kadar ilginç olması, diğerlerinden farklı ve yaratıcı olmasıdır. CV sizin kişiliğinizin aynasıdır. Gelecekteki işvereninizi sizin şirket için faydalı, yaratıcı, düşünme ve fikir üretme becerisine sahip olduğunuz konusunda ikna edebilmelidir. CV'niz bunları sağlarsa mülakata bir davet alabilirsiniz.
İşte Yeni Asır CV Tasarım Yarışması'nın amacı insanların sıradanlaşma döngüsünü kırarak onları daha farklı ve özgün olmaya teşvik etmek.
Zor karar verdiğimiz bir konuydu bu. Ancak bir sınırlama yapmak kaçınılmaz oldu. Yarışmaya halihazırda üniversitelerin veya yüksekokulların son sınıflarında okuyan veya yeni mezun olmuş veya mezuniyetinin üzerinden en fazla 5 yıl geçmiş arkadaşlar katılabilecek.

Kriterler neler
Bu bir tasarım yarışması olmasına rağmen içerik de bizim için önemli. Yani standartlara haiz "iyi" CV'ler içinden birinci, ikinci ve üçüncüyü belirlemek. Bu yüzden jüri üyelerimiz puanlama yaparken;
Yüzde 70 tasarım, görsel çekicilik ve orijinallik, Yüzde 30 içeriğe (yazım kurallarına uygunluk, ikna edicilik) dikkat edecek.

Başvuru tarihleri
Yarışmaya başvurular yarından itibaren yani 20 Eylül 2010 tarihinde başlayacak ve 6 Ekim 2010 tarihinde sona erecektir. 7-8 Ekim'de Ön Eleme Kurulu toplanıp değerlendirme yapacak. 11 Ekim'de de seçici kurul toplanacak ve ilk üç belirlenecek. Yarışma sonuçları ise 14 Ekim'de ilan edilecek.

Ödüller neler
Birinci olan yarışmacıya İzmir Üniversitesi bir dizüstü bilgisayar, ikinciye Bemar Kariyer Okulu tarafından 1.500 TL üçüncüye de 1000 TL değerinde eğitim çeki hediye edilecek. Ayrıca Central Hospital da ilk üç yarışmacıya ücretsiz check-up hizmeti sağlayacak.

Başvuru şekli
Adaylar CV'lerini "Ahmet Veli Olgundeniz veya Selin Güler"in dikkatine; Yeni Asır Gazetesi, Gaziosmanpaşa Bulvarı No: 5 35210 Çankaya - İzmir adresine posta yoluyla veya elden ulaştırabilecekler. Elektronik ortamda mail yoluyla ulaştırılacak CV'ler içi mail adresimiz: cvtasarimyarisması@yeniasir.com.tr
Elektronik posta yoluyla ulaştırılacak CV'ler maksimum 300 dpi ölçüsünde olmalıdır. 5mb'den büyük CV'ler, CD içerisinde başvuru ofisine iletilmelidir.

KOŞULLAR NELER?
1. Bu yarışma Yeni Asır Gazetesi tarafından organize edilmektedir. Yarışmaya üniversite veya yüksekokul son sınıf öğrencileri veya yeni mezun veya mezuniyetinin üzerinden en fazla 5 yıl geçmiş okurlarımız katılabilecektir. CV'ler tamamen özgün çalışma olmalı.
2. Adaylar CV'lerini başvuru adreslerine internet ortamında mail yoluyla, postayla veya elden iletebileceklerdir. Elektronik posta yoluyla ulaştırılacak CV'ler maksimum 300 dpi ölçüsünde olmalıdır. 5mb'den büyük CV'ler, CD içerisinde başvuru ofisine iletilmelidir.
3. Değerlendirme jüri kurulu tarafından bir günlük bir çalışmayla yapılacak ve kurul kararları hakkında herhangi bir itiraz kabul edilmeyecektir.
4. Başvuruların istenilen kalitede olmaması halinde organizasyon komitesi herhangi bir ödüllendirme yapmama hakkını saklı tutmaktadır.
5. Adaylar bizzat kendilerinin yaptığı özgün çalışmalarla yarışmaya katılabilirler. Bunun aksi durumların ortaya çıkması halinde başvuru geçersiz sayılır. Aday ödül almışsa bile ödül iptal edilir. İptal edilen ödül bir sonraki adaya tevdi edilir.
5. Yarışmanın sonuçları gazetede ve gazetenin internet sitesinde ilan edilecektir. İlk üçe giren CV'ler www.yeniasir.com.tr www.yeniasir.com.tr internet sitesinde yayınlanacaktır.
7. Yeni Asır Gazetesi yarışmaya gönderilecek tüm çalışmaları istediği şekilde ve kanallarda, ticari ve ticari olmayan amaçlarla sergileme, basma, yayınlama ve eğitim amaçlı kullanma gibi haklara sahip olacaktır.

DEĞERLENDİRMEYİ KİMLER YAPACAK?
Ön eleme kurulu:

Burçay Güngüler
Ahmet Veli Olgundeniz
Nabi Basar
Selin Güler
Seçici Kurul:
Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel (EÜ İletişim Fakültesi Dekanı)
Ahmet Veli Olgundeniz (Yeni Asır İK Editörü)
Başak Ertaş (İnci Holding İK Müdürü)
Filiz Ergin (Yaşar Holding İK Direktörü)
Hasan Kocaciğer (Petkim İK Müdürü)
Işıl Olut (Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Geliştirme Şefi)
Murat Türkay (İzmir Reklamcılar Derneği Başkanı)
Ahmet Uran (İzmir Üniversitesi Sosyal ve Kültürel İlişkiler Koordinatörü)
Nabi Basar (Yeni Asır İK Müdürü)
Nilay Yaman (Tiryakiler İK Müdürü)
Orkide Horasan (Arkas Holding İK Müdürü)
Serhat Sinkil (BMC İK Müdürü)
Şener Muter (CMS Jant San. Yön. Kurulu Üyesi)
Zehra Arıburnu (Özsüt İK Müdürü)


Yaratıcılığına güvenenler bu yarışmayı kaçırmasın! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.