• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Nasıl iyimser olunur?

17.04.2011, 00:00


Kişisel Gelişim Uzmanı Paul Dalton hayata karşı nasıl daha fazla pozitif tutum içinde olabileceğimizin ipuçlarını veriyor


Çocukken yalnızca düşünce gücüyle olayların gerçekleşmesini sağlayabileceğimi hayal ederdim. Örneğin, en iyi arkadaşım oyun oynamaya gelecekse, odamın penceresinden dışarı bakar ve bisikletiyle köşeyi dönüp bizim sokağa gireceği anı kontrol etmeye çalışırdım. Gözlerimi kapatır, 10'a kadar sayar, sonra yeniden açar ve tam o anda arkadaşımın geleceğini düşünürdüm. Ne var ki pek başarılı sayılmazdım!

Cazip senaryolar
Bu çocukluk anımla ilgili dikkatimi çeken nokta, yetişkin olarak pek çoğumuzun uyguladığı benzer bir düşünce şekline sahip olması. Elbette, dış dünyayı düşüncelerimizle kontrol ettiğimize inanmıyoruz; ama işlerin ne zaman ve nasıl olup bitmesi gerektiğine dair katı beklentilerimiz oluyor. Gelecekte neyin olmasını istediğimiz konusunu netleştirdiğimizde, her şeyin yolunda gideceğine dair kendimizi avutmanın bir yolu olarak çoğunlukla iyimserliği benimsiyoruz.
İyimserliğin, sahip olunması gereken yaşamsal bir nitelik olduğuna inanıyorum; ama bunu yapmanın farklı yolları var. Genel olarak bakıldığında, iyimser olmak için iki stratejiden yararlanılabilir.
1- Umut veren tahminler: Bu, pek çok insanın en başlarda benimsemeyi öğrendiği stratejidir. Kısmen, olumlu düşüncenin bir arzunun sonucu üzerinde doğrudan etkili olduğu inancına dayanır. Aynı zamanda, bir kimseye makul görünen birşeyin bir başkasına da makul görünmesi gerektiği ve böylece hedeflenen sonucun büyük ölçüde garanti edildiği inancını temel alır. 'Umut veren tahminler', cazip gelecek senaryoları hayal etmemizi, sonra da bu senaryoların gerçekleşme zaman ve şekli üzerine talepte bulunmamızı sağlar.
6 ay içinde terfi alacağım konusunda iyimserim, yarın güneş doğacak, seneye bu zaman milyoner olacağım... gibi. Elbette, "umut veren tahminlerimiz" doğru çıktığında (şans eseri ya da bir başka şekilde), doğal olarak, olumlu düşündüğümüz ve engellerin yolumuza çıkmasına izin vermediğimiz için kendimizi kutlamak isteriz. Ne var ki, böyle olmadığında, sinirlenir ve haksızlığa uğradığımızı düşünürüz. Bu nedenle, insanların sık sık "İyimser olmaya çalıştım; ama işe yaramadı!" türü şeyler söylediklerini duyarız. Sorun, olumlu düşüncenin, iyimser olmanın bir yolu olarak etkili olmaması değildir. Sorun, 'Evren'in bizim programımıza göre çalışması gerektiğini düşünmektir! Sebep-sonuç yasası, sonuçların ortaya çıkmasını sağlayan en güvenilir olgudur; ama iyimserliğin aleyhimize değil lehimize çalışması söz konusu olduğunda, zaman dilimlerine olan saplantımızı geride bırakmalıyız!

Koşulları kavramak gerek
2- İnanca dayalı iyimserlik:
İnancı iyimserliğin temeli olarak kullanmak, doğal sebep-sonuç yasasına güvenmenin getirdiği bir sonuçtur. Doğru koşullar sağlandığında, bir çiçeğin kendi doğal zamanı içinde büyüyüp açacağını biliriz. Çiçeğe bir son tarih vermemiz gerekmez. 'Sonuç', açmış güzel bir çiçekse, 'neden', verimli toprağa tohum ekmiş ve büyümeyi teşvik edecek miktarda günışığı ve su sağlamış biri olmalıdır. Her zaman bir çiçeğin açacağı konusunda iyimser olabiliriz; çünkü, bu tür koşullarda açmak çiçeklerin doğasında vardır. Her zaman garanti edemeyeceğimiz şey ise taç yaprakların tam olarak ne zaman goncadan çıkacağıdır; ama, bunun bir sakıncası yoktur, sabredebiliriz.
İnanca dayalı iyimserliğin bize fayda sağlama şekli budur. Koşulların lehimize döneceğine yönelik umut veren tahminler yapmak yerine, istediğimiz sonuca neden olma ihtimalleri en yüksek olan koşulları kavramamız gerekir.

Önemli olan ne?

Bu koşulları temin ederken, tohumumuzun açması için gerekli her şeyi yapmakta olduğumuza dair inancımız tam olur. Çiçeğin tam olarak ne zaman açacağına dair garanti veremeyiz; ama, açacağına dair inancımızı koruyabiliriz.
İnanca dayalı iyimserlik, yerine getirilmesi şart olan belli bir hedefte ısrarcı olmamak anlamına da gelebilir. Bu ısrarın nedeni, ilk etapta söz konusu hedefi belirleyen temel arzuları tatmin etmek için bir miktar alan ve yaratıcılık kazanmaktır.
Örneğin, bütün umutlarını 6 ay içinde terfi almaya bağlamak yerine, kişi için esas önemli olanın ne olduğunu bilmek faydalı olabilir. Bu şey, kişinin zorlu ve anlamlı işler başararak işyerine değer kattığı için ödüllendirilmesi olabilir. Bu durumda sorulması gereken soru şudur: "Bu tür bir sonucu kaçınılmaz kılmak için kendime ne tür koşullar yaratmalıyım?" Kişi, kendine süre tanımayı bırakırsa, iyimser yaklaşımı doğru yolda ilerlemesini sağlayacaktır.Nasıl iyimser olunur? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.