• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
AHMET VELİ OLGUNDENİZ

Hangi üniversiteyi seçmeliyim?

ahmet.olgundeniz@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 24.07.2011, 00:00
Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçları açıklanır açıklanmaz üniversitelerin öğrenci kapma yarışı başladı. Hergün gazetelerde tam sayfa reklamlar yayınlanıyor, her saat başı bir TV kanalında "Benim okulum daha güzel başka yere gitmeyin, bize gelin" diyen birileri var. Gençlerin kafası karışık, "Hangi okulu tercih etmeliyiz?" diye soruyorlar. İşte benim cevabım...
Öncelikle sizin için neyin iyi olacağını sizin dışınızda kimse bilemez. Kulaklarınızı dışarıdan gelen bombardımana tıkayın, içinize dönüp kendinize odaklanın. Siz kimsiniz, yetenekleriniz, becerileriniz neler? Temel kabiliyetler testi, kişilik envanterleri gibi bilimsel araçlar sizin için neler diyor? Bu soruların cevaplarına uygun olarak hayatınzın bundan sonraki kısmını ne iş yaparak, nasıl bir çevrede, hangi şartlar altında yaşayıp, nasıl insanlarla muhatap olarak geçirmek istiyorsunuz?
Sonra bu işi yapmanıza olanak sağlayacak meslek dalı hangisi? Diyelim sağlık sektöründe iş görmek insanlara yardım etmek istiyorsunuz, doktor mu, diyetisyen mi, diş hekimi mi, hemşire mi, sağlık teknikeri mi..... Hangisi?
Peki, mesleğinizi de seçtiğinizi düşünelim. Bu meslek sahipleriyle tanışıp konuştunuz mu? İşin avantaj ve dezavantajlarını öğrendiniz mi? Hala size uygun olduğunu düşünüyor musunuz? Eğer öyleyse şimdi yapmanız gereken size bu mesleğin eğitimini verecek okulu seçmek. Şimdi araştırın bakalım, sektör en çok hangi okul mezunlarını istihdam etmiş, hangi okul daha çok itibar görüyor?
Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Hiçbir üniversite "Benim yoğurdum ekşi" demez. Size 5 yıldızlı otel konforu sunabilirler, yurtdışından afilli diplomalar önerebilirler. Bunların hiçbirisi çok önemli değildir. Çok önemli olan üç nokta vardır; eğitimin içeriği, hocanın bilgi, becerisi ve okulun evvelki öğrencilerinin piyasada kazandığı başarı, gördüğü itibardır. Okul seçerken bunlar aranır.
Diyelim ki bu kriterlere uygun olarak kendi okulunuzu seçtiniz ve kaydınızı yaptırdınız. Esas iş şimdi başlıyor. Hem çok iyi bir öğrenci olacak hem de sürekli sektörle temas halinde olacaksınız. Okulun verdiğinin dışında mesleğinizdeki yeni gelişmeleri takip edecek, ekstra kurslara gidecek ve mutlaka mutlaka staj yapacaksınız. Kimse stajyer almıyorsa kapı kapı dolaşıp yüz suyu dökeceksiniz belki de.
Üniversiteye girmek bir dert girdikten sonrası daha büyük bir derttir, inanın bana.
Hadi Allah kolaylık versin!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI