• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

30 milyon TL'ye yapılan hastanenin doktoru yok

Son teknolojiyle donatılan Bergama Devlet Hastanesi'ne kadro krizi nedeniyle hasta gelmez oldu. Tayini çıkan 22 uzman ve 9 pratisyen hekimin yerine atama yapılmayınca, hasta sayısı 450'ye düştü

12.12.2009, 00:00 Güncelleme Tarihi: 12.12.2009,11:58

ERDAL ÇARBOĞA (BERGAMA)

Bergama'da 1990'lı yılların başında planlanan, Yeni Asır'ın ısrarlı takibi sonunda 1995'te yapımına başlanabilen Bergama Devlet Hastanesi, kadro krizine yenildi. 30 milyon liraya mal olan hastanede tayini çıkan 22 uzman ve 9 pratisyenin yerine atama yapılmayınca günlük hasta sayısı 2 bin 500'lerden 450'lere kadar geriledi.
"Bölge hastanesi" olarak inşa edilen ancak çocuk, cildiye, beyin cerrahının bulunmadığı, pek çok branşta da yetersiz sayıda hekimle hizmet verilen hastanede poliklinik sayısı da 36'dan 18'e düştü. Son teknolojiyle donatılan, Avrupa standartlarındaki hastanede acil servis hizmetleri de felç oldu.

YENİSİ GELMİYOR
İlçede 10 dönüm arazi üzerine kurulan Bergama Devlet Hastanesi, üç yıl önce yeni binasında hizmete başladı. Bergama'da 10 dönüm arazi üzerine kurulan Bergama Devlet Hastanesi'nin yeni binası üç yıl önce hizmete açıldı. Avrupa standartlarında bölge hastanesi olarak hizmet vermesi planlanan, kapısında muayene sırası almak için 2 bin 500 kişinin sıraya girdiği hastanede uzman sayısı günden güne azaldı. 22 uzman ve 9 pratisyen doktor hastaneden ayrıldı, yerlerine yeni atama yapılmadı. Uzman krizi acil servis hizmetlerini felç etti, polikliniklerde sıkıntı yarattı.
Hastanede uzman sayısı 55'ten 29'a düştü. 30 pratisyen olması gerekirken bu sayı 13'e geriledi. Çocuk, cildiye ve beyin cerrahının bulunmadığı hastanede 1 hekimin çalıştığı üroloji servisinde bir hekime daha ihtiyaç duyulduğu, kadın doğum servisinde ise 5 olan hekim sayısının ikiye düştüğü belirtildi.
3 kadrolu dahiliye servisi de tek doktora kaldı. Kulak burun boğaz servisinde iki hekimden biri emekli olunca tek doktor hizmet vermeye başladı. Ortopedi ve bevliye branşlarında da doktoru sayısı üçten bire düştü.
4 ameliyathanesinde günde sadece 2 operasyon yapılan hastanedeki krizden Bergama'nın yanı sıra, 116 köy, Dikili ve Kınık ilçesiyle bu ilçelere bağlı belde ve köylerde yaşayan yaklaşık 250 bin kişi etkilendi. Her gün binden fazla kişinin tedavi amacıyla çevre ilçelere ve il merkezlerine taşınmak zorunda kaldığı belirtildi. Sıkıntı hastaneyi ekonomik olarak etkiledi, firmalara borçlar ödenemedi, yeni yatırımların yapılamadığı kaydedildi.

30 milyon TL'ye yapılan hastanenin doktoru yok haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA