• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Cumhuriyet fotoğrafı Polatlı’nın değil Uşak’ın

10.01.2010, 00:00

ALİ ARASLI / ASIM PİLGİR (UŞAK)

Uşak'ı ziyaret eden YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan İle Belediye Başkanı MHP'li Ali Erdoğan arasında kısa süreli bir polemik yaşandı. Uşak'ın simgesi haline gelen ve Türkiye genelinde birçok resmi kuruma asılan "Cumhuriyeti biz böyle kazandık" adlı fotoğraf, tartışma konusu oldu. Belediye Başkanı Ali Erdoğan'ı ziyaret eden YÖK Başkanı'na fotoğrafın seramik zemine basılı hali hediye edildi. Hediyeleşme sırasında aslen Ankara Polatlılı olan YÖK Başkanı Özcan, "Bu fotoğraf Polatlı'da çekildi" dedi. Bunun üzerine Ali Erdoğan, bu bilginin yanlış olduğunu savundu. Erdoğan'ın yanıtına şaşıran YÖK Başkanı, "Bu fotoğraf Polatlı'da çekildi diye bilinir" ifadesini kullandı. Başkan Erdoğan, fotoğrafın ilginç öyküsünü anlatınca iş tatlıya bağlandı.

Fotoğrafın öyküsü

"Cumhuriyeti biz böyle kazandık" pankartını taşıyan köylülerin fotoğrafı, Uşak'ın ilk fotoğrafçısı olan Hüsnü Kazım Özler tarafından çekilir. Fotoğrafta smokinli olarak görünen kişi dönemin Uşak Belediye Başkanı Orhan Kamil Kabalak'tır. Ancak fotoğraf daha sonraki yıllarda Genelkurmay Başkanlığı arşivlerine "Polatlı 1929" olarak kaydedilir. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Onursal Başkanı, emekli hakim Tuğgeneral Zeki Güngör, gittiği orduevi ve askeri tesislerde fotoğrafın kopyalarında "Polatlı 1929" yazısını görür. Zeki Güngör, fotoğraftaki Belediye Başkanı'nın öz dayısı ve eşi Yıldız Güngör'ün babası Kamil Kabalak olduğunu fark eder. Bu yanlışlığın düzelmesi için 2007 yılında Genelkurmay Başkanlığı aleyhine dava açar. Mahkeme kararı ile fotoğraf kaydı "Uşak 1933" olarak değiştirilir.

Cumhuriyet fotoğrafı Polatlı’nın değil Uşak’ın haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.