• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tramvayın projesi altı ayda tamamlanacak

29.05.2010, 00:00 Güncelleme Tarihi: 29.05.2010,12:31

ERTAN GÜRCANER

İzmir Büyükşehir Belediyesi, büyük önem verdiği tramvay projesi için iki önemli adım attı. Geçtiğimiz aylarda toplam uzunluğu 13 kilometreyi bulan Halkapınar-Fahrettin Altay tramvay hattının proje ihalesini yapan Büyükşehir, şimdi de 10 kilometrelik Karşıyaka Alaybey-Mavişehir hattı ile 5.5 kilometre uzunluğundaki Buca Şirinyer-DEÜ Tınaztepe kampüs hatlarının proje ihalesini gerçekleştirdi. İhalede 3 firmadan teklif alındı. Tek paket halinde düzenlenen proje ihaleleri Halkapınar-Fahrettin Altay hattında olduğu gibi yine Yüksel Proje Firması'nda kaldı. Her iki hat için yürütülecek proje çalışmalarının 6 ay içinde tamamlanacağı belirtildi.
Son ihalelerle birlikte toplam uzunluğu yaklaşık 29 kilometreyi bulacak olan tramvay hatları devreye girince, bir yandan İzmir trafiği rahatlayacak diğer yandan da kentte nostalji rüzgarı esecek. Tramvayın hangi güzergahtan geçeceği, proje ihalesini alan firmanın yapacağı çalışma sonucu, belediyeye sunacağı alternatif güzergahlar arasından seçilerek belirlenecek. Her şey yolunda giderse 2011 yılında tramvay için ilk kazma vurulmuş olacak.
İzmir Metrosu Üçyol-Üçkuyular metro hattının temelini 2005 yılında atan ancak 5 yılda henüz tamamlayamayan Büyükşehir, tramvay projesini ise sıkı tutmakta kararlı.
Halkapınar-Fahrettin Altay tramvay hattı; Aliağa-Menderes raylı sistem ve Üçkuyular-Bornova arası metro projesiyle entegre olacak şekilde inşa edilecek.

Tramvayın projesi altı ayda tamamlanacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA