• 2018 RUSYA
  DÜNYA KUPASI
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

32 ortak, İzmir'in enerjisini artıracak

01.11.2010, 11:11


Başta Bayındırlık ve Enerji Bakanlığı olmak üzere belediyeler, odalar, sivil toplum kuruluşları, şirketler, 'Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Merkezi' kuracak


FATİH YAPAR (HABER MERKEZİ)

Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Merkezi'ni (YETMER) kurmak isteyen 30'a yakın iştirakçi kurum ve kuruluş çalışmalara başladı. Başta Bayındırlık ve Enerji Bakanlığı olmak üzere belediyeler, odalar, sivil toplum kuruluşları ve ilgili özel şirketlerin destek verdiği proje sayesinde yenilenebilir enerji sınıfına giren biyokütle, fotovoltaik (güneşten enerji üretimi), güneş ısıl, rüzgar ve jeotermal kaynaklar değerlendirilecek.

TÜRKİYE'DE İLK
Toplam 11 milyon TL'ye mal olacak ve Bornova'da yapılacak merkez Türkiye'nin bu alandaki ilk, dünyanın ise sayılı merkezleri arasında yer alacak. İzmir Kalkınma Ajansı'nın (İZKA) desteği ile yapılması planlanan proje için çalışmalar başlatıldı. Ajansın yapılacak yatırımın 7.5 milyon TL'sini karşılayacağı proje için gereken ön mutabakat metni imzalandı. İçinde labaratuvarlar, ofisler, iş kuluçkaları, eğitim salonları, çalışanlar ve ziyaretçiler için sosyal mekanların da bulunacağı YETMER binasının güneşe bakan cephesi ve çatısı çalışma ortamı olacak. Bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlanacak olan inşaat çalışmalarının ardından tesis kısa zamanda bitirilerek hizmete sokulacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından 'Yenilenebilir enerji kaynakları' alanında meslek standartlarını hazırlamakla yetkilendirilen Güneş Enerjisi Enstitüsü, kurulacak YETMER bünyesinde sertifika programları da düzenleyecek. Merkez içerisinde bölgedeki yenilenebilir enerji kaynak ve sistemleri ile ilgili yapılan çalışmaların değerlendirilmesi için izleme sistemi kurulması hedeflenirken coğrafi bilgi sistemi altapısı üzerinde bölgenin kaynak potansiyeli için harita oluşturulacak. Merkez ilgili tüm işletmelerin kullanımına açık labaratuar altyapısına sahip iş ve iş geliştirme yeri olacak. Yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren işletmeler için ilgili kira, iş geliştirme, test giderleri gibi KOSGEB destekleri aracılığı ile kuluçka amacıyla kullanılabilecek işlikler oluşturulacak. Böylelikte merkez ilerleyen zamanda yenilenebilir enerji teknoparkı olacak.
Merkezin ülkede örnek olacağını ifade eden Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Günnur Koçar, yapılacak çalışmaların birçok projeye ve yatırıma öncülük edeceğini söyledi. Koçar, "Ülke olarak güneş enerjisinden çok iyi yararlanabiliriz. Ege Bölgesi de potansiyelin çok yüksek olduğu yerler arasında" dedi.

BELEDİYE DESTEĞİ
Koçar, "İzmir'de rüzgar enerjisini ilgilendiren çalışmalar Çeşme-Alaçatı bölgesinde oldukça yoğun durumda. Ayrıca Yarımada'nın jeotermal kaynakları da gayet iyi durumda" dedi. Merkezde yenilenebilir enerji testlerinin ve araştırmaların yapılacağını anlatan Koçar, ülkenin teknik eleman ihtiyacının da giderileceğini vurguladı. EÜ tarafından yapılacak merkeze destek olan Bornova Belediyesi de projenin gerçekleştirileceği alanla ilgili imar plan değişikliği gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, merkezi içinde yer alacak olan bilim ve eğitim merkezinin inşaatının da belediye tarafından üstlenileceğini söyledi. Yenilenebilir enerji konusunda belediye olarak planladıkları enerji evi projesi ile üniversitenin yaptığı çalışmanın örtüştüğünü ifade eden Sındır, "Enerji evini yapmayacağız. Belediye olarak üniversiteye destek verme kararı aldık" dedi.

PROJEDE YER ALACAK KURUM VE KURULUŞLAR
ORTAKLAR:

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı
Bornova Belediyesi
EBSO
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı,
İzmir Büyükşehir Belediyesi
İESOB
İTO
İzmir Valiliği-İl Özel İdaresi
Elektrik Mühendisleri Odası
Makina Mühendisleri Odası
TSE

İŞTİRAKÇİLER:

Batı Anadolu Grubu
Baymak A.Ş.
Biyogazder
Demirer Holding
Devlet Meteroloji İşleri Genel Müdürlüğü
DEÜ
Elektrik İşleri Etüd İdaresi
Gediz Elektrik
Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği
Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu
İnci Holding
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
KOSGEB
Lodos Teknik Makina Kalıp Bakım Mühendislik
NEDO Japonya
Newcastle Üniversitesi
Nurol Teknoloji
Say Grup
Solimpeks Enerji
Viessman Türkiye
Zorlu Holding


32 ortak, İzmir'in enerjisini artıracak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN