• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Şehit çocuklarına ücretsiz üniversite

12.07.2011, 19:42


İzmir'de bu yıl faaliyete geçecek ve havacılığın her alanında uzman yetiştirecek olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi, şehit çocuklarını ücretsiz okutacak
ZAFER ŞAHİN (ANKARA)

Türk Hava Kurumu (THK) bünyesinde kurulan ve bu yıl İzmir ve Ankara'da faaliyete geçecek olan THK Üniversitesi, üniversiteye giriş sınavlarında ilk 10 bine giren şehit çocuklarına ücretsiz eğitim verme kararı aldı. THK Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan açıklamada, terörle mücadele kapsamında şehit düşen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin çocuklarına, THK Üniversitesi tarafından ücretsiz öğrenim hakkı sağlanacağı bildirildi.
THK Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Osman Yıldırım, "Şehitlerimizin bizlere emanet ettiği yavrularımıza karşı bu ülkede yaşayan her kurum ve kuruluşun sorumlulukları var. THK Üniversitesi olarak bu sorumluluğumuzun bilinciyle bu kararı aldık" dedi.

İŞ GARANTİSİ
Mezunlarına iş garantisi vaat eden THK Üniversitesi, havacılık sektöründe A'dan Z'ye uzman personel yetiştirecek. THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, bu yıl tercih kılavuzunda yer alacaklarını, 'Pilotaj Bölümü'ne 60, 'Sivil Hava Ulaştırma Bölümü'ne de 60 olmak üzere toplam 120 öğrenci alacaklarını açıkladı. Bu öğrencilerin yüzde 20'sinin burslu olacağı bilgisini veren Ban, THK'nın milletin kurumu olduğunu ve bu nedenle üniversiteye giriş sınavında ilk 10 bine giren şehit çocuklarını ücretsiz olarak üniversiteye kabul edeceklerini kaydetti.
THK Üniversitesi'nde havacılık sektörünün ihtiyaç duyduğu pilot, hostes, yer hizmetleri, trafik kontrolörü, 2014 yılından itibaren ise astronot ve uydu mühendisliği eğitimine başlanacak. Türkiye'de sivil havacılık sektörünün hızla büyüdüğüne ve ciddi bir personel açığı bulunduğuna dikkat çeken Rektör Ban, "Atatürk'ün 'İstikbal göklerdedir' sözünü vücuda getiriyoruz. Biz buradan astronot da, hostes de, biletleme elemanı da, işletmeci de, pilot da yetiştireceğiz. Türkiye'nin havacılık sektörünü her alanda kapsayan tek eğitim kurumuyuz. Üniversitemiz Türkiye'nin havacılık ve uzay alanındaki ilk ihtisas üniversitesidir" diye konuştu.
Mezunların tamamına iş sağlayacaklarını müjdeleyen Ban, Kasım'daki ek kontenjan döneminde 250 öğrenci daha alacaklarını, sayının gelecek yıl 800'e çıkacağını bildirdi. Ban, "Üniversite'nin üç eğitim kampusü olacak. Bunlardan biri Ankara Etimesgut Türk Kuşu'nda, diğeri İzmir'de eğitime başlayacak. Öğrenciler stajlarını ve uygulamalarını ise Eskişehir'deki İnönü Kampusü'nde yapacak. Ayrıca üniversitede eğitim görecek öğrencilerin yüzde 20'sine burs imkanı tanınacak.

Şehit çocuklarına ücretsiz üniversite haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN