• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yeni fuar alanının ihalesi Ekim'de

Başkan Kocaoğlu, 330 hektarlık alanda kurulacak yeni fuar alanı için son kamulaştırmanın da bittiğini belirterek, Eylül sonunda veya Ekim başında yapım ihalesinin gerçekleşeceğini söyledi

05.09.2011, 00:00 Güncelleme Tarihi: 05.09.2011, 11:35

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun göreve geldiği 2004 yılından bu yana üzerinde çalıştığı Gaziemir'de kurulması öngörülen yeni fuar alanı için nihayet geri sayım başladı. Kocaoğlu'nun İzmirli işadamlarının da ortak olacağı bir fuarcılık şirketi tarafından özel sektörün de desteğini alarak yapmayı öngördüğü daha sonra bu fikrinden vazgeçtiği yeni fuar alanı için, geriye son rötuşların kaldığı ifade edildi. Başkan Kocaoğlu, yaklaşık 330 hektarlık alan üzerine kurulacak olan yeni fuar alanı için 1200 metrekarelik son kamulaştırma işleminin de tamamlandığını açıkladı. Kocaoğlu, "Eylül sonu, Ekim başı, yeni fuar alanının yapım ihalesine çıkma ihtimalimizin çok kuvvetli olduğu görülüyor" diye konuştu.

GERİ SAYIM
İzmir'i fuarlar ve kongreler kenti yapmak için çaba sarf eden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu 2004 yılından bu yana üzerinde çalıştığı Gaziemir'deki Ege Serbest Bölgesi'nin yanında kurulması öngörülen yeni fuar alanı projesinde artık sona yaklaşıldığını söyledi. Bugüne kadar yaklaşık 26 milyon liralık kamulaştırma yapılan alanda son 1200 metrerakelik bölümün de kamulaştırma çalışmasının geçtiğimiz günlerde bittiğini, tapunun 9 Eylül'de üzerlerine geçeceğini ifade eden Başkan Kocaoğlu, "Eylül sonu, Ekim başı, yapım ihalesine çıkma ihtimalimizin çok kuvvetli olduğu görülüyor" diye konuştu.
Yeni Fuar Alanı için hazırlanan projenin tesisat bölümünde ufak bir problem olduğunu projeyi hazırlayan müeffilin 7 Eylül'de tüm ekibi ile birlikte İzmir'e geleceğini belirten Başkan Kocaoğlu, "Bizim teknik ekibimizle müellifin ekibi bir araya gelip projedeki ufak tefek sorunları giderecek. Onlar da bittikten sonra geriye yapım ihalesi kalıyor. Zaten arkadaşlarımız proje üzerinden yaklaşık maliyetleri almışlardı" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2006 yılı Mart ayında kamulaştırma işlemlerine başlanan 337 dönüm alan için, toplamda 26 milyon lira kamulaştırma bedeli ödedi. Projenin yapım maliyeti dikkate alındığında, toplam 100 milyon lirayı bulacağı belirtiliyor.
Gaziemir'de, İzmir Çevre Yolu ile ESBAŞ arasında bulunan alanda yapılacak olan Yeni Fuar Alanı yaklaşık 80 bin metrekarelik sergi hollerine ek olarak genişleme alanına sahip olacak. Gelen talebe göre, sergi hollerine ek yapılarak fuar alanı genişletilebilecek. Yeni fuar alanında sergi hollerinin yanı sıra, kokteyl alanı, seminer salonları ve firmalara yönelik görüşme odaları yapılacağı, yaklaşık 25 bin metrekare sosyal donatı alanı olarak kullanılabilecek. Çağdaş mekanların yanı sıra, teknik ve sosyal altyapı donanımlarıyla büyük boyutlu ihtisas fuarlarının gereksinimlerini karşılayabilecek niteliklere sahip olacak. Şehir içi ulaşım, konaklama ve hizmet alanlarına yakın konumuyla, fuar katılımcılarının yanı sıra kentliler de kolayca ulaşabilecek. Alana ilerideki süreçte katılımcıların kalabileceği bir otel de ilave edilecek.