• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Turan’a 360 yatlık marina yapılacak

29.09.2011, 00:00


Yıkılan Turyağ fabrikasının olduğu arsanın sahiline, Kiğılı, Torunlar Gıda ve Sur Yapı'nın ortak şirketi Nokta İnşaat tarafından 360 yatlık marina kurulacak

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

İzmir Körfezi'nin, hükümetin ve yerel yönetimlerin planları doğrultusunda önümüzdeki süreçte çok sayıda yat limanı, yeni kruvaziyer limanı ve turistik tesislerle donatılması hedeflenirken, ilk somut adım Bayraklı'nın Turan bölgesinde atıldı.
Turyağ'ın eski fabrikasının arazisini satın alan, Kiğılı, Torunlar Gıda ve Sur Yapı'nın ortak şirketi Nokta İnşaat, Turan'da 360 kapasiteli bir yat limanı kurmak için harekete geçti. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün ÇED sürecini başlattığı yatırım önümüzdeki günlerde başlayacak.

KARAR VERİLDİ

Aziz Torun yönetimindeki Torunlar Gıda, Abdullah Kiğılı'nın sahibi olduğu Kiğılı ve Ziya Altan Elmas'ın yönetim kurulu başkanı olduğu Sur Yapı'nın ortak şirketi Nokta İnşaat, eski fabrikayı yıktıktan sona arsaya gökdelen yapmayı planlarken, yatırımda önceliği Turyağ'ın kıyısına yat limanı kurma projesine verdi. Hazırlanan 360 yat kapasiteli İzmir Turan Yat Limanı (Yat bakım,onarım ve çekek yeri dahil-360 yat) Projesi için Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü'ne Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusu yapıldı. Çevre İl Müdürlüğü de 19 Eylül tarihli onayla ÇED sürecinin başlatılmasına karar verdi.

YENİLERİ SIRADA

Her teknenin 15 bin dolar gelir bırakması nedeniyle yat limanı yatırımları cazip hale geldi. Son yıllarda yat turizminin artmasına paralel olarak Ege kıyılarında çok sayıda yat limanı yatırımı gerçekleştirildi. Yakın zamanda açılan Çeşme, Didim, Seferihisar Sığacık ve Turgutreis yat limanları kısa sürede doluluk rakamlarına ulaşırken, Dirinler ailesinin işlettiği Levent Marina da İzmir'in yeni çekim merkezi oldu. İzmir Körfezi'nde Mavişehir, Konak Pier ve askeriyenin taşınması halinde Alaybey'de yat limanları yapılması planlanıyor. Ulaştırma Bakanlığı, İzmir'de Şifne, Karaburun ve Foça'ya toplam bin yat kapasiteli marina inşa etmeyi planlarken, Ege'de Datça, Muğla, Dalaman, Fethiye Çavuşlu'da da yat limanı kurulacak. Öte yandan, kruvaziyer gemilerinin yanaştığı Alsancak Limanı'nın bir bölümü modern bir kruvaziyer limanına dönüştürülmesi konusundaki çalışmalar da hızlandı.

Alışveriş merkezi ve rezidans

Projeyle ilgili olarak ÇED yönetmeliğinin 9. maddesi gereği ÇED sürecine halkın katılımını sağlamak, proje hakkında halkı bilgilendirmek, halkın görüş ve önerilerini almak için bugün saat 14.00'te Bayraklı Aydemir Plaza Düğün Salonu'nda halkın katılımı toplantısı yapılacak. Yatırımcılar yat limanı projesiyle ilgili olarak yöre halkının sorularını yanıtlayacak. Nokta İnşaat, 40 milyon dolara satın aldığı Turyağ'ın yerine 97 bin metrekarelik toplam alana sahip olacak alışveriş ve rezidansın da yer aldığı bir kompleks proje yapacak.