• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Kadın validen, Egeli kadınlara destek

03.12.2011, 18:13 Güncelleme Tarihi: 03.12.2011, 18:19


Türkiye'nin ilk kadın müsteşarı, Yalova Valisi Esengül Civelek, "Ülkemde kadın valilerin olmasına biraz da olsa katkı sağlamak için çalışıyorum" dedi


TOLGA TEKİN(HABER MERKEZİ)

Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 77'nci yıldönümü çerçevesinde, Kültürpark Tenis Kulüp'te bir toplantı düzenledi. Toplantıya Muğla eski Valisi Leyla Aytamar'dan sonra gelen ikinci kadın vali ve Türkiye'nin ilk kadın müsteşarı olan Yalova Valisi Esengül Civelek, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet eski Bakanı ve Uluslararası Kadınlar Derneği Genel Başkanı Işılay Saygın, Yeni Asır Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı ile İzmir'deki tüm kadın dernekleri ve vakıflarının üst düzey yöneticileri katıldı.

"MÜCADELE ETTİM"

Toplantıda başarılarla dolu olan hayat hikayesini anlatan Yalova Valisi Esengül Civelek, "Aydın Nazilli doğumluyum. Türkiye'nin ilk kadın müsteşarıyım. Emekli olduktan 3 hafta sonra 11 Ağustos'taki Valiler Kararnamesi ile Yalova'da göreve başladım" dedi.
31 yıllık bürokrasi yaşamı boyunca hiçbir zaman bir anne, eş ve kadın olarak yöneticilerinden ayrıcalık istemediğini ifade eden Civelek, "Başbakanlık Kadın Statüsü'nün ilk kadın genel müdürü olarak görev yaptığım sırada ilgili kamu kurum kuruluşları üniversite, sivil toplum örgütleri ile birlikte, kadınların toplumsal yaşamdaki sıkıntıları için mücadele verdim. 2010'da Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı'na atandım. Bu göreve atanan ilk kadındım. Başbakanımız ve bakanlığın destekleriyle kız çocukların orta öğretime erişimlerinin engellerini kaldırmak üzere özel bir proje başlattık. Bana açılan yeni yolda sizlere layık bir şekilde görev yürütüp ülkemde kadın valilerin olmasına bir nebzede olsa katkı sağlamak için çalışıyorum" diye konuştu.
Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği Sözcüsü Şener Anadol ise, Türkiye'nin ikinci kadın valisi olan Esengül Civelek ile bir kadın olarak ve aynı zamanda İzmir Kız Lisesi mezunları olarak büyük gurur duyduklarını söyledi.

"CESUR OLUN"
Işılay Saygın da, "Ben de Türkiye'nin ilk kadın, çevre ve turizm bakanlığı görevlerinde bulundum. 25 yaşındayken de 5 adayın içinde ön seçimle belediye başkanlığına seçildim. O yıllardan itibaren hep kadına yönelik şiddet olaylarını gördüm ve bunları önlemek için mücadele ettim. Bakan olarak görev yaptığım 54. Refahyol Hükümeti sırasında ise kanun çıkararak kadınların kendi soyadlarını taşımalarına olanak sağladım" dedi. Kadınlara her zaman cesur olmalarını ve önder olmak için mücadele etmelerini tavsiye eden Saygın, "TBMM'de 70 tane kadın milletvekili var ama 1 tane kadın bakan var. Bu yeterli değil. Ayrıca Siyasi Partiler Yasası'nda da değişiklik yapılarak kadınların siyasette daha fazla yer almasını istiyorum. Kadınlar toplumun her alanında söz sahibi olabilmek için mücadele etmeli. Kadınlar cesur olursa başaramayacakları hiçbirşey yoktur" diye konuştu.


Kadın validen, Egeli kadınlara destek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN