• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kruvaziyer limanına ÖYK yeşil ışık yaktı

Özelleştirme Yüksek Kurulu, İzmir Limanı alanının uygulama ve nazım imar planının değişitirilmesiyle ilgili Özelleştirme İdaresi tarafından hazırlanan değişiklikleri onayladı

08.01.2012, 00:00 Güncelleme Tarihi: 08.01.2012, 15:44

Ankara'dan, İzmir'de kruvaziyer limanı yapılmasının önünü açacak önemli bir karar çıktı. Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), İzmir Limanı alanının uygulama ve nazım imar planının değişitirilmesiyle ilgili Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca (ÖİB) hazırlanan değişiklikleri onayladı. ÖYK'nın İzmir Limanı alanının imar planlarına ilişkin tebliği, dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Özelleştirme Yüksek Kurulu, özelleştirme programına alınan İzmir Limanı alanının 'yolcu limanı' ve 'yük limanı' olarak faaliyet gösterecek şekilde yeniden yapılandırılmasına ilişkin, Kruvaziyer Liman Alanına yönelik 'Kruvaziyer Liman Alanı', 'Liman Hizmet Alanı', 'Resmi Kurum Alanı', 'Otopark Alanı', 'Yol', 'Park Alanı' kararları getirilmesine ilişkin ÖİB tarafından hazırlanan imar 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği, 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği ve 1/25000 ölçekli nazım plan değişikliğini onayladı.
Onaylanan imar planlarının Resmi Gazete'de yayımlanmasını müteakip, bilgi ve gereği için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Konak Belediye Başkanlığına gönderilmesine de karar verildi. Böylece, kruvaziyer limanının ihalesine çıkma konusunda önemli bir viraj daha dönülmüş oldu. Alsancak Limanı'nın şu an kruvaziyer gemilerinin kullandığı bölümünün kruvaziyer limanına dönüştürülmesine ilişkin taslak planlarda toplam 140 hektarlık liman alanının 14 hektarlık bölümü kruvaziyer liman için ayrıldı.
İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, "İzmir Limanının özelleştirmesi gerçekleşmeyince tabiki yeniden ihaleye çıkması söz konusu olmuştu. Ancak geçen süreç içindede kruvaziyer turizminde büykü ivme yakalandı. Çok etkin bir turizm biçimi haline geldi. Liman ihtiyacı da artık gciddi şekilde kendisini hissetirmeye, bazen 4-5 gemi aynı anda gelmeye başlamıştı. Bunun üzerine biz de Üçkuyular'da yolcu, kruvaziyer limanı yapılması için proje geliştirmiştik. Ancak Büyükşehir Belediyesi ve mimarlar odası kruvaziyer limanın eski yolcu limanında olması gerektiği konusunda görüş belirtince biz de Ulaştırma Bakanlığı nezdinde girişimde bulunduk ve Binali Beyin de desteği ile burası yük ve yolcu limanı olarak ayrılma kararı alındı" dedi.
ÖİB, daha önce hazırladığı taslak planları Büyükşehir ve Konak Belediyelerine göndermişti. ÖİB'nin görüşlerini almak için gönderdiği taslak planla ilgilibir çok noktaya İzmir Büyükşehir ile Konak Belediyeleri'nden olumsuz görüş gelmişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bizden görüş istemişlerdi. Biz görüşümüzü verdik. Planı görmeden görüşlerimiz önerilerimizin ne oranda değerlendirildiğini bilmiyoruz, o nedenle söyleyecek bir şey yok" diye konuştu.Kruvaziyer limanına ÖYK yeşil ışık yaktı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.