• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bornova metrosunun bitiş tarihi 15 Mart

Büyükşehir Belediyesi'nin yıllardır tamamlayamadığı 2.7 kilometrelik Ege Üniversitesi Hastanesi-Evka 3 hattında sona gelindi. Hattın 15-30 Mart arasında yolculu seferlere başlayacağı açıklandı

Bornova metrosunun bitiş tarihi 15 Mart

03.03.2012, 00:00 Güncelleme Tarihi: 03.03.2012,11:19


ERTAN GÜRCANER

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaşadığı sorunlar nedeniyle büyük sıkıntı yaşadığı metro hatlarından ilkini, 2.7 kilometrelik Ege Üniversitesi Hastanesi- Evka 3 hattını bitirme aşamasına geldi. Hat üzerinde son rötuşlar yapılırken, firmayla görüşmeler sonucunda hizmete giriş tarihi olarak 15 Mart tarihi belirlendi. Geçtiğimiz ay yolcusuz deneme seferlerine başlanılan 2.7 kilometre uzunluğundaki hattın, 15 Mart'tan itibaren yolculu deneme seferlerine başlayacak duruma geleceği ifade edildi.
Büyükşehir'in kendi öz kaynakları ile yapımına başladığı Ege Üniversitesi Hastanesi-Evka 3 hattında artık geri sayım başladı. Geçtiğimiz ay yolcusuz deneme seferlerine başlayan hatta 15 Mart milat olacak. Sözleşmeye aykırı hareket ettiği gerekçesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sözleşmesi feshedilen Bozoğlu inşaatın yarım bıraktığı 2.7 kilometrelik hatta son rötuşlar yapılıyor. Başkan Aziz Kocaoğlu'nun geçtiğimiz günlerde Mart ayında hizmete sokulacağını duyurduğu hatta, son tarih 15 Mart olarak açıklandı. Büyükşehir yetkilileri, yüklenici firmaya son eksikleri tamamlaması için 15 Mart tarihini adres gösterdi. Yüklenici firmadan 15 Mart'a kadar tüm çalışmalarını tamamlaması istendi. Yüklenici firma da Metro A.Ş yetkilileri ile birlikte yapımı tamamlanan 2.7 kilometrelik hattın 2000 yılında hizmete giren 11.5 kilometrelik Üçyol-Bornova hattı ile uyumlu çalışabilmesi için son rötuşlar üzerinde çalışmaya başladı. Yeni hattın elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekomünikasyon hatlarının 11.5 kilometrelik mevcut hatla uyumlu çalışabilmesi için yürütülen çalışmalar da son aşamaya geldi. Büyükşehir Belediyesi tarafından yüklenici Borege-Sigma Ortak Konsorsiyumu'na tanınan yapım süresinin de sonuna gelindi.

2007'DE BAŞLANDI

Büyükşehir Belediyesi ile Yüklenici firma arasında varılan anlaşma uyarınca 15 mart tarihinde 2.7 kilometrelik hattın geçici kabulünün yapılacağı ve artık bu tarihten itibaren söz konusu güzergahta yolculu seferlerin başlayabilmesi için bir engel kalmayacağı ifade edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de yüklenici firmaya 15 Mart'a kadar eksiklerini tamamlaması için süre verildiğini belirterek 2.7 kilometrelik hattın belirtilen tarihte devir tesliminin yapılacağını söyledi. Belediye yetkilileri yolculu seferlere 15 ila 30 Mart tarihleri arasında başlanacağını söyledi. Yapımına 2007 yılında başlanan hat için mart ayının ikinci yarısında geniş katılımlı bir tören düzenleneceği ve hattın hizmete sokulacağı öğrenildi.

ÜÇ İSTASYON
Toplam uzunluğu 2.7 kilometreyi bulan hat üzerinde Ege Üniversitesi Hastanesi, Kampus ve Evka 3 istasyonları yer alacak. Üç kapa yöntemi ile inşa edilen hattın devreye girmesi ile birlikte kent içindeki raylı sistem uzunluğu 80 kilometrelik İZBAN Hattı ile birlikte 94.2 kilometreyi bulacak. Evka 3'ten metroya binen bir kişi Üçyol'a en geç 20 dakikada ulaşabilecek.

3.4 kilometre 2.7 kilometreye indirildi

3.4 km uzunluğundaki Ege Üniversitesi Bornova Merkez Metro Hattı'nın 2007''nin Ağustos ayında başlayan çalışmalarının yasal süresi 12 Ocak 2009'da sona erdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi yüklenici firmaya yarım kalan işleri tamamlaması için 11 Temmuz 2009''a kadar ek süre tanıdı. Fakat bu sürenin dolmasına rağmen inşaatın tamamlanmaması üzerine Büyükşehir Belediyesi yüklenici firma ile sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetti, ardından yeniden ihaleye çıktı, Yeni ihalede metro hattının geçtiği güzergahtaki binalar çürük olduğu için projede tadilata gidildi. 3.4 kilometrelik hattın yaklaşık 700 metrelik bölümü, Evka3 Bornova Merkez bölümü projeden çıkarıldı. Ege Üniversitesi Hastanesi - Evka 3 Metro Hattı'nın yarım kalan işlerinin tamamlanmasına ilişkin ikmal inşaatı ihalesini 43 milyon 823 bin 879 TL'yle Borege-Sigma Ortak Konsorsiyumu kazandı. Ardından da yarım kalan çalışmalar tekrar başladı. Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıl kasım ayında da hatta yolcusuz deneme seferlerine başladı. Bir yandan bu çalışmalar sürerken metro hattının üs kısmında da düzenleme çalışmaları yapıldı. Otobüs durakları ve çere düzenlemesi de çalışma kapsamında tamamlandı.


Bornova metrosunun bitiş tarihi 15 Mart haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA