• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Türkiye'nin ilk yat marketi İzmir'de

Türkiye'nin ilk yat marketi İzmir'de

18.06.2012, 19:34


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın İzmir'e yeni marina projelerinin ardından, yat pazarı da şimdiden büyümeye başladı. Bir benzeri ABD'nin Miami kentinde bulunan Türkiye'nin ilk yat marketi İzmir Levent Marina'da yarın hizmete giriyor. Fiyatları 100 bin euro ile 15 milyon euro arasında değişen yatların alınıp satılacağı, 365 gün boyunca hizmet verecek Yat Market, İzmir ekonomisine de büyük bir hareketlilik kazandıracak. Türkiye denizcilik ve yatçılık sektöründe bir ilk olan Yat Market projesini İzmir Levent Marina'da hayata geçirdiklerini belirten Dirinler Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Melih Dirin, proje ile yılın 365 günü açık bir yat fuarı yaratacaklarını söyledi.
Levent Marina işletmecisi olan Dirinler Turizm ve Viramar Denizcilik şirketinin işbirliği ile hayata geçirilen Yat Market'in tanıtımı dün yapıldı. Toplantıda konuşan Dirinler Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Melih Dirin, projenin 50 milyon dolarlık bir yatırımla yaşama geçirildiğini söyledi.

365 GÜN AÇIK FUAR
Yat Market'in benzersiz bir test sürüş imkanı ile alıcılara yatı anında deneme fırsatı sunduğunu kaydeden Dirin, "Bunun yanı sıra alım satım işleri, finansal çözüm için bankalara ve sigorta şirketlerine de kolayca ulaşım imkanı sağlayacak Yat Market, 365 gün sürecek bir yat fuarı haline gelecek. Yatını değiştirmeye karar verenler, Yat Market'le sözleşme yapıp Levent Marina'ya ücretsiz bağlayabilecekler. Böylece tekneniz emniyette olacak" dedi.
Döküm sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren köklü bir şirket olarak sanayideki başarılarını hizmet sektörüne de taşımak istediklerini vurgulayan Melih Dirin, son 10 yılda ciddi gelişmeler gösteren yatçılık sektörünün yatırımcılara büyük fırsatlar sunduğunu kaydetti. MURAT ŞAHİN

'MARİNALAR YETMİYOR'
Viramar Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Aslan Şişman ise hızla gelişen yatçılık sektöründe küresel ekonomik krizin etkilerinin giderek azaldığına işaret ederek, "Kriz döneminde tekneler genellikle yurtdışına pazarlanıyordu. Şimdi durum tersine döndü. Şu an marinalara girmek için inanılmaz bir sıra olduğu söyleniyor. Marinalar yetmemeye başladı. Türkiye'de zaten güçlü olan yatçılık sektörü her geçen gün profesyonelleşiyor. Biz de bu anlamda iyi bir iş potansiyeli bekliyoruz" dedi. İzmir'de de marinacılıkla ilgili pek çok projenin olduğunu kaydeden Şişman, bunlar gerçekleştikçe talebin de artacağını, dolayısıyla sektörde yeni yatırımlar yapılacağını belirtti.


Türkiye'nin ilk yat marketi İzmir'de haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN